Fotonäitus, mis nüüdseks juba Elvasse viidud, annab pildikeeles edasi möödunud suvel Põltsamaa Sõpruse parki püstitatud monumentaalskulptuuri “Kalevipoeg kündmas” sünniloo. Ants Paju oli skulptuuri parki püstitamise idee autor. Tema eesmärgiks oli põlistada kündja kuju ning seda just meie rahvuseepose “Kalevipoeg” esmailmumise 145. ja Eesti iseseisvuse taastamise 15. aastapäeval. Pronkstaiese autoriks on skulptor Tauno Kangro.
Kündev Kalevipoeg jutustab meile oma lugu.
“Ka igal inimesel peaks oma lugu olema,” ütles Ants Paju. “Inimene annab oma loo edasi jutustusega, tegudega, skulptuur aga kivisse raiutud väega. Paarisaja aasta pärast meid enam pole, aga Kalevipoeg oma künnivao ja kividega on alles.?
Ants Paju jutustus sellest, et kui tahetakse midagi tõeliselt suurt korda saata, tuleb oma ideedes sada protsenti kindel olla, läks kuulajaile hinge.
“Kõigepealt peab tekitama inimestes uudishimu ja lõpetama igavuse soo laugaste vahel kõmpimise,” ütles Paju. “Vaadakem oma ellu ja tekitagem uuriv sõnum iseendas, sest viimane aeg on peletada tahtejõuetus. Sõnast “oskan” pole mingit kasu, kui ei tunnetata sõna “tahan” tähendust ega kasutata seda.”
Ants Paju jutt pani meid mõtlema selle üle, et kui midagi väga tahta, tuleb selle eest võidelda kogu hingega ja vahel enamgi veel. Inimene, kellel on unistus, peab nägema vaeva ja omama suurt tahtejõudu, et see tingimusteta täide viia ega leppida millegi teisejärgulise või kehvemaga.
Inimene, kes elus raskustele alla vannub, kujundab sellise käitumisega esialgu harjumuse, siis aga juba iseloomu. Kellel iseloom üldse puudub, sellel puuduvad väljavaated soovitud helgemaks tulevikuks.
Pärast kohtumist Ants Pajuga arutasime klassis läbi, mis kellelegi muljet oli avaldanud. Paljudele jäi meelde sõnaderida UNISTUS-MÕTE-TEGU-HARJUMUS-ISELOOM. Üks viib teiseni ja kui kasvõi üks aste vahele jäetakse, siis head tulemust loota pole.
“Mõtted tehke teoks, kujundage sellest harjumus ? see arendab iseloomu,” kõlab kõrvus vägilasekasvu mehe siiras soovitus noortele kaaslinlastele. Ader on vaole tõstetud. Sõnum on üheselt mõistetav ? meie põlvkonnal tuleb saada iseenda ja oma maa peremeheks. Jõgeva Ühisgümnaasiumi abituriendid on õnnelikud, et maailmal siinsamas lähedal on nii palju pakkuda.
MEELIKE VILLA,
TANEL KOLBERG,
Jõgeva Ühisgümnaasiumi XIIa klassi õpilased