Teisipäeviti tuleb kokku pensionäride jututuba. Beebikool on teisipäeval ja kolmapäeval. Üle nädala käivad kord 4H noored ja kord T.O.R.E. õpilased. Tugiõpilaste kord on koos Merle Karuksiga kolmapäeviti siia tulla. On veel igasugu kursusi, kohalikke koolitusi, õpilaskodu üritusi ja muidugi kangakudumine, mis käib iga päev,” loetleb keskuse perenaine Evi Rohtla siinseid tegemisi.
Inimesed Lenini-nimelisest majandist
Selle nädala pensionäride jututuba on harilikust pidulikum ja rahvarohkem, sest Adavere pensionäridega on sedakorda liitunud ka eakaaslased Eskust ja Võisikult. Tegelikult on koos vanad sõbrad, sest omavahelisi kohtumisi on juba aastaid regulaarselt korraldatud. Seekord on aga tuldud Adaverre soolaleivale. Pärast seda, kui uusi ruume on uudistatud, istutakse ühise laua taha ja maitstakse head-paremat ? nagu soolaleivapeol ikka. Siis võtab Ilve Miller pilli ning Esku kapell lööb oma lood lahti, nagu nendel kohtumistel alati kombeks on. Et adaverelasi tervitatakse kõigepealt lauluga “Õnnetäht”, selleks on mitu põhjust, millele Ilve Miller ka selgituse annab: “Eks te ju oletegi siin õnnetähe all: ruumid on toredad, juhataja hea ja jututuba ka olemas”.
Adavere, Esku ja Võisiku rahva omavaheliste kohtumiste algust tuleb otsida aegadest, mil kõik need paigad kuulusid Lenini-nimelise sovhoosi koosseisu ja ühistel pidudel ning ettevõtmistel saadi ikka aeg-ajalt kokku. Praegused pensioniealised mäletavad neid aegu hästi. Ajad on muutunud, rahvas aga alles, kohtumiste traditsioon samuti. Seepärast naerdaksegi vahel, et Lenini-nimelise sovhoosi inimesed jälle koos ja juttu jätkub kauemakski.
Nagu oma pere liikmed
Keskuse perenaine Evi Rohtla on sedakorda Jõgevalt koolituselt Adaverre tagasi kiirustanud. Oleks võinud ju vabalt koolituspäeva lõpuni olla, aga mitte ei raatsinud siinsest kohtumisest ilma jääda. “Need jututoad on alati nii toredad ja rahvas on ka juba omaks saanud, nagu oma pere liikmed,” räägib Evi.
Kõrvalruumis on väljas väike näitus jututoa naiste näputöödest, suurem osa esemetest küll igaühel oma kodus valminud, aga mõndagi on tehtud ka üheskoos ja ühisel nõul, vähemasti ideid on saanud omavahel jagatud. Käsitööd tehes hargnevad jututeemadki paremini. Ka sellel päeval on plaanis veel kaarte meisterdama hakata, nii nagu enne jõulegi. Jututeemad aga kujunevad vastavalt sellele, mida elu ette toob. Mõnikord jagatakse ka reisimuljeid. Viimati käisid oma Portugali-reisist kõnelemas Urve ja Jaan Soone.
Ühes ruumidest on väikesed ja suured kangasteljed, millel Valve Küppase juhatusel rahvas usinasti vaipu kudumas käib. Kudumishuvilisi olevat sedavõrd palju, et teljed on pidevalt käigus ning järjekordki tekkinud.
Töötoad on populaarsed
Väga populaarseks on igas eas adaverelaste hulgas muutunud mitmesugused töötoad, eriti pärast seda, kui Adavere kooli tuli sekretäriks Marje Aigro, kellel on suured kogemused töötubadega Põltsamaal Emadeklubi majas. Nii leidub Adaveres hulganisti huvilisi, kes Marje juhendamisel kohapeal töötubades küll siidsalle, küll geelküünlaid teinud. Sõbrapäeva töötoad igas vanuses huvilistele on lähemal ajal tulemas.
Sügisest kuni aasta lõpuni käisid Eda Paide juhatusel koos tervisevõimlejad. Eha Tralla õpetas kahele koolilaste- ja ühele täiskasvanutegrupile taimeseadete tegemist. Kevadepoole loodetakse Eha uuesti nõusse saada, et ta õpetaks ka looduslikust materjalist taimeseadeid valmistama, sest aasta lõpus tehti vaid kuivseadeid.
Adavere kooli muusikaõpetaja Nele Kaev tegeleb aga siinsetes ruumides kõige pisematega, keda on koguni sedavõrd palju, et koos käiakse kahel päeval. Teisipäeviti tulevad majja need, kes juba omal jalal käia oskavad ehk pooleteiseaastased ja vanemad, kolmapäeviti aga nooremad kui poolteist aastat.
Mitmekülgset tegevust jätkus keskuse ruumides koolivaheajal õpilastele neljal päeval, mis korraldati teatri-, tantsu-, käsitöö- ja muusikapäevana. Ees on ootamas mitmed sõbrapäevapeod, sõpruskondade ja perede turniiri uued etapid ja muudki huvitavat.
VAIKE KÄOSAAR