“Mul endal polnud selle tiitli saamiseks vaja midagi teha: õpetajad lihtsalt ütlesid, et kool oli minu kandidatuuri esitanud ja siis tuligi kutse Kadriorgu,” ütles Raili Laas.
Kooli poolt Maaelu Arendamise Sihtasutusele saadetud iseloomustuses tõsteti esile Raili häid teoreetilisi ja praktilisi teadmisi, koolivälist tegevust ning kutsevõistlustelt saavutatud auhinnalisi kohti.
Luua Metsanduskooli ei tulnud Raili sugugi otse gümnaasiumipingist, vaid abielunaise ja kahe lapse emana. Laaside pere elab sealsamas lähedal, Palamuse vallas Visusti külas ja huvi maastikuehituse eriala vastu sai alguse just soovist oma koduümbrus kaunimaks teha.
“Üks tuttav rääkis, et Luual sellist eriala õpetatakse. Ma ise poleks osanud siia tulla,” ütles Raili.
Koolis ega erialas pettuda pole tal tulnud: saanud on ta enamgi veel, kui lootis.
“Arvasin algul, et siin õpitakse ainult haljastusprojekte koostama, aga tegelikult õpitakse neid ka ellu viima,” ütles Raili. “See tähendab, et me õpime ka näiteks teid, terrasse ja veesilmi rajama. Ses mõttes võiks maastikuehituse eriala pigem meestele sobivaks pidada, aga kui naised asja ära õpivad, saavad nad vägagi hästi hakkama. Praktikal olles olen näinud ka üksnes meeste teostatud projekte ja nende puhul paistab naisekäe puudumine suisa negatiivselt silma.”
Kooliga rahul
Raili enda kursusel on õrnema ja tugevama soo esindajaid enam-vähem võrdselt ning see on tekitanud tema meelest väga mõnusa õhkkonna. Ka õpetajatega on Raili väga rahul.
“Nad on oma ala tõelised spetsialistid, kellelt saab igale küsimusele vastuse,” kiitis ta. “Abi sain neilt telefonitsi isegi siis, kui tööandja mu praktika ajal n-ö tundmatusse vette viskas ja ise välja ujuda laskis.”
Tavaline kooliaeg hakkab Railil ja ta kursusekaaslastel tegelikult kohe-kohe otsa saama. Detsembris pühenduvad nad lõputöö kirjutamisele ja veebruari alguses peetakse juba lõpupidu. Raili kavatseb lõputööna koostada Palamuse lasteaia mänguväljaku projekti. Teema on talle seda südamelähedasem, et ta enda poeg on üks selle lasteaia kasvandikest. Tütar on juba koolilaps.
“Tahan projekti koostada nii, et mänguväljak hubasemaks ja lastesõbralikumaks muutuks,” ütles Raili. “Muu hulgas tuleks plats istutusega piirata: praegu on see lagedavõitu ja sõiduteele liiga avatud.”
Kui projektile eurotoetust saadakse, siis tahab Raili ka selle teostamise juures olla.
Maastikuehituse spetsialistid on praegu hinnas ja mõnes selle ala firmas töö saamine poleks Raili sõnul probleem. Tema ise jääb vähemasti esialgu aga hoopis oma kooli õpetajaks. Esimese õpetajakogemuse saab ta juba tuleval reedel, mil ta kaugõppijatele esimese arvutijoonestamise tunni annab.
“Joonestamisõpetaja läks lapsepuhkusele ja mulle tehti ettepanek teda asendada,” ütles Raili. “Nii palju tunde, kui mulle pakuti, ei saanud ma paraku vastu võtta, sest lõputöö ja eksamid nõuavad oma aja ning pere samuti. Laste kooli, lasteaeda, muusikakooli ja muudesse huviringidesse transportimine on ju ka minu peal.”
Maaelu Edendamise Sihtasutuselt saadud preemia kavatseb Raili investeerida lisateadmiste hankimisse: joonestusprogrammi AutoCAD alane koolitus maksab täpselt 5000 krooni.
Teinegi Jõgevamaalt
Peale Raili Laasi tunnustati parima maamajandusõpilase tiitli omistamisega ka Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli põllumajanduseriala IV kursuse noormeest Matis Kajastet. Parimaks maamajanduseriala õpetajaks tunnistati sama kooli õpetaja Riho Kala. Matis Kajaste on pärit samuti Jõgevamaalt, täpsemalt Kääpalt. Enne Olustverre minekut õppis ta Saare Põhikoolis ja Palamuse Gümnaasiumis. Kooli saadetud iseloomustuse põhjal on ta usaldusväärne, vastutustundlik ja avatud ning tuleb toime kõigi põllumajandustöödega. Aga ka palju muuga: ta on kooli õpilasomavalitsuse president ning tutvustanud kooli mitmetel messidel.
Parimate maamajandusõpilaste ja -õpetajate nimetamisega tahab Maaelu Edendamise Sihtasutus tunnustada neid, kes põllumehetarkuste jagamisse ja omandamisse tõsisemalt suhtunud. Samal põhimõttel on jagatud tunnustust ka kuuel varasemal aastal, ent siis tehti seda C. R. Jakobsoni nimelise stipendiumi määramise vormis.
RIINA MÄGI