Tema CV on üldse suhteliselt igav. Pärast paari kuud Põlula metskonnas ja kaheksa aastat Avinurme metskonnas töötamist “maandus” ta 33 aastat tagasi Vaimastvere metskonda ja töötaks seal tänini, kui Vaimastvere ja Laiuse metskonda kuus aastat tagasi liidetud poleks.
“Ühest küljest hoiab metsas harjumuse jõud, teisest küljest huvi näha, mis su metsast aastate pärast saab,” ütles Jaan Anni pooleteise aasta taguses intervjuus. Noorematel metsaametnikel on aga väga õpetlik töötada kõrvuti mehega, kes on nagu metsanduse elav ajalugu ning kes mäletab veel aegu, mil metsa raamsaega langetati ja hobusega välja veeti ning mil raamatupidaja laual seisev mehhaaniline arvutusmasin Felix oli väga kõva sõna.
Laiuse metsaülem Jaan Anni oskab hinnata kolleege ja kolleegid teda. Kui Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel möödunudaastase Eesti Vabariigi aastapäeva puhul Jaan Annile Valgetähe IV klassi teenetemärgi annetas, siis ütles viimane, et ega see pole tunnustus ainult temale, vaid ikka kogu metskonnale. Kauaaegne kolleeg, Eesti Metsaseltsi ja Jõgevamaa Metsaseltsi esimees Kaupo Ilmet ütles jälle Jaan Anni kohta, et ta armastab nii metsa, looma kui ka inimest. Ja et teist sellist meest, kes metsale ja metsandusele nii pikka aega truu olnud, annab otsida.
Jaan Anni ongi tegelikult Jõgevamaa Metsaseltsi aseesimees ja Ilmeti sõnul palju kaasa aidanud sellele, et Kassinurme mäed ja Elistvere loomapark praegu nii atraktiivsed paigad on.
“Nii Kassinurme mägedesse kui ka Elistvere loomaparki tuleb metsaülem Anni alati oma poistega kohale, kui seal midagi teha vaja on,” ütles Kaupo Ilmet.
Maaomanduse seisukohalt vaadatuna ongi Elistvere loomapargi peremees tegelikult Jaan Anni, sest loomapark on rajatud Laiuse metskonna hallatavale metsamaale. Selle asjaoluga seoses tuli Kaupo Ilmetile meelde üks lugu, mis iseloomustab Jaan Annit kui mõnusa huumorisoonega meest.
Olnud metsa- ja jahimehed ükskord Kassinurme mägedes talgutel ja hakanud rääkima, kes missugust looma metsas näinud ja kuipalju kellegi metsas üldse loomi on.
“Meil on Laiuse metskonnas selline kvartal, kus on seitse ilvest, karu, kaks põtra, hulk rebaseid ja kährikuid ning piisoneidki on sisse tulnud,” torkas Jaan Anni meeste jutule vahele. Mispeale kõik hakkasid naerma ja ütlesid, et see on isegi jahimehejutuks natuke ülepakutud. “Kui tahate, minge kvartalisse 206 ja vaadake ise järele,” ütles Anni vastu.
Mehed jätsid jutu sinnapaika ja alles tükk aega hiljem taipasid, et ta rääkis Elistvere loomapargist, mis asub tõepoolest Laiuse metskonna kvartalis nr 206. No võis ka mingi teine number olla, aga see pole antud kontekstis tähtis.
Tähtis pole vist ka see leheküljenumber, mis Jaan Anni eluraamatus täna ette keeratakse. Tähtsam on see töö, mis tehtud, ja see jälg, mis jäetud. Jaan Anni poolt Eesti metsandusse jäetud jälg on sügav.
RIINA MÄGI