Mis on tänasel päeval õdedel mureks?

Üheks ajendiks on kindlasti uute kogemuste saamine ja võõrkeelepraktika, kuid kindlasti mitte peamine. Kui küsida õdede käest, miks tehakse selline valik, on peamiseks põhjuseks ikkagi töötasu. Järelikult ei väärtusta Eesti ühiskond veel piisavalt õdede vastutusrikast tööd. Võib-olla on õed ise selle põhjustanud, tehes vaikselt oma tööd. Kas inimesed on kunagi mõelnud, et õed teevad nädalas kümneid ületunde, et teenida inimväärset tasu oma raske ja ennastohverdava töö eest.

Õe töö ohud

Kindlasti ei ole paljud inimesed tulnud selle peale, et õed puutuvad kokku patsientide kehavedelikega, sealhulgas verega, millega kokkupuutel võib saada endale B- ja C- hepatiidi ning HIVi. Enamikel juhtudel ei tea õed patsiendi tausta nakkushaiguste osas. Patsientidega kokkupuutel on suur oht saada ka tuberkuloos, kusjuures mitte kõik selle vormid pole kaasajal ravitavad.

Paljud õed töötavad hilistel õhtutundidel ja öösel. Füsioloogid on ammu uuringute käigus selgeks teinud, et öötöö rikub organismi tasakaalu ja võib viia tõsiste tervisehäireteni. Õed ei tohi oma töös eksida, ka siis, kui nad väga väsinud on. Tihti on õdedel oht saada traumasid, sest patsiendid on oma haiguse tõttu kas agressiivsed või ebaadekvaatsed. Õed on vahelüliks patsientide ja arstide vahel ning maandavad tihtipeale ka arstide sisemisi pingeid. Samuti puutuvad õed kokku ravimitega, puhastusvahenditega, mis võivad esile kutsuda allergiat.

Õde on valmis alati aitama

Sõltumata sellest, mis on õel kodus juhtunud, peab ta alati kuulama ja mõistma patsientide muresid. Puhkepäeviti ja öösiti, kui perearstiga enam ühendust ei saa ning kiirabisse ei tihka helistada, leitakse ikka õde, kes head nõu annab või siduma tuleb. Õed tulevad ka siis appi, mõtlemata sellele, et nemadki võivad läbi põleda. Eks ka õed peavad hakkama rohkem oma tervisele mõtlema. Jah, juba pikemat aega on õed imestusega vaadanud, mis ühiskonnas toimub. Paljudel ametialadel on palgad järjest tõusnud. Õdede tööd pole aga peetud piisavalt vääriliseks, et töötasu inimväärseks tõsta. Siinjuures ei soovi me enam kuulda riigijuhtide jutte rahapuudusest. Ühiskond lihtsalt kasutab õdede vastutulelikkuse ära. Võidakse öelda, et õed on ju ise valinud kutseala, töötagu nüüd ja teenigu rahvast. Jah, õed teevad oma tööd armastusega, nad armastavad inimesi ja oma tööd, sest muidu ei saagi seda teha. Õde on abistava eriala esindaja, unustades tihti ka iseenda vajadused ja oma lähedased. Õdedel on raske protestiaktsioonide kaudu oma soove ka üldsusele teatavaks teha, sest nad ei suuda oma patsiente abita jätta, nende hing lihtsalt ei luba seda. Ja see tõsiasi kasutatakse kohe ära. Ühesõnaga, õed teevad heameelega tööd, neil on hinges soe tunne, kui nad saavad kellelegi raskel hetkel toeks olla ja kuulata patsientide muresid. Mitmed haigla arstid on öelnud, et ilma õdede hea tööta muutub ka nende poolt määratud ravi mõttetuks, sest õed viivad ju selle ellu. Õed on need, kes on haiglas kõige rohkem patsiendi kõrval.

Eestis on suur õdede puudus. Vaja on riiklikku mõtlemist. Maksumaksjate raha on kulutatud ju õdede koolitamiseks, samas sõidavad paljud neist madala palga pärast Eestist ära ja meie jääme nende abist ilma. Järelikult on maksumaksja raha mitteotstarbekalt kasutatud.

Ületunnid tervise ja pere arvelt

Õed teevad ületunde oma tervise ja pere arvelt. Õde, kes on ületöötamisest tervise rikkunud, võib ka töö kaotada. Ja kellele on vaja õde, kes ei suuda tööd teha. Teeme silmad lahti ja näeme, et õdede omakasupüüdmatu rabelemine viib tegelikult suuremate kuludeni ühiskonnas, vallandab laviini, mida me koos peame kandma. Veel tahaks ühte külge õdede töös ja elus analüüsida. Mitte ainult lapsed jäävad õdedel hooleta, vaid ka abikaasad. Mitte iga mees ei mõista, miks tema naine mõtleb aina patsientidele, on öösiti tööl ja ei ole kodus ning isegi kui ta on kodus, on ta nii väsinud, et temaga pole suurt midagi võimalik koos teha. Ja paljud kooselud lagunevad ning lapsed jäävad ainult ühe vanemaga. Kas mitte liiga palju pole Eestis juba üksikvanemaga peresid? Ja siis jääb tihti õest ema üksinda koormat kandma, suutmata võimaldada oma lapsele arenguks sportimise võimalusi ja huvialaringe kõige eest tuleb ju maksta. Noored õed ei mõtle tihti sellele, millised on ületunnitöö tagajärjed. Ja õdesid on ju kerge meelitada ületunde tegema, sest saab ju väheke rohkem raha ja töö patsientidega ju meeldib. Kuid see on väga lühinägelik käitumine, nagu eelpooltoodust näha. Õdedel peaks olema teada ladinakeelne kõnekäänd: Mõõdukuse puudumine on arsti leib. See kehtib ka õdede kohta. Olge mõistlikud, mõelge enda ja lähedaste peale, siis suudate tagada oma töös kvaliteedi ja olete endaga rahul.

MARJU PEÄRNBERG,
Töötervishoiu õde