Kauged külalised Kiigemetsas

Kiigemetsa Koolil on sel nädalal võõrustada väga kauged külalised: Türgimaal Izmiris tegutseva erivajadustega laste kooli esindus. Neli türgi pedagoogi saabusid Siimustisse möödunud pühapäeval ning tagasiteed läbi Soome kodumaale alustavad nad täna.

Nii kauged sõbrad leidis Kiigemetsa Kool endale tänu juhusele. Kui kooli ühe pedagoogi tütar Izmiris käis, puutus ta seal kokku ühe sealse erikooli õpetajaga, kes kohe Kiigemetsa Kooli kontaktandmeid palus. Ning peatselt hakkasidki Izmirist Kiigemetsa e-kirjad tulema.

“Kui türklased avaldasid soovi meile külla tulla, jäime üsna ruttu nõusse, sest nii kaugelt maalt pärit  kolleegidega pole ju siinkandis naljalt kellelgi suhelda  õnnestunud,” ütles Kiigemetsa Kooli direktor Urmas Paju. “Vastastikust huvi süvendas seegi, et koolid on meil õpilaste arvult ja õpetatavalt kontingendilt üsna sarnased. Nii on meil võimalik sarnaste probleemide üle arutleda ja vastastikku kasulikke kogemusi vahetada.”

Kuigi Türgi külalised on pärit hoopis teistsugusest kultuuriruumist ja kliimast ning kuue miljoni elanikuga Izmiri ja Siimusti küla on ka omavahel üsna raske võrrelda, tunnistasid türklased ise, et tunnevad end Eestis väga koduselt, sest inimesed on lahked ja sõbralikud ning lumi, mida kodumaal näeb ainult mägedes paiknevates suusakuurortides, ei tekita mitte stressi, vaid vaimustust.

“Meie talv kestab kasinasti kuu aega ja seegi tähendab temperatuuri püsimist paari soojakraadi ringis,” ütles Izmiri erikooli kehalise kasvatuse õpetaja Mahmut Cinci. “Üksteist kuud aastas on meil aga suvitusilm ja kuulus Vahemere äärne Efesose rand käeulatuses.”

iii

Suured soovid

iii

Erikoole on Türgi suuruselt kolmandas linnas Izmiris ühtekokku 150. Osa neist on era-, osa riigikoolid. Kool, mille esindus Kiigemetsa külla tuli, on 130 õpilase ja 25 õpetajaga erakool, mis on tegutsenud aastast 1989. Koolis õpetatakse lapsi nelja erineva programmi järgi. Üks neist on välja töötatud autistlikele, teine vaimupuudega lastele, kolmas on hooldusõppe- ning neljas kutseõppeprogramm.“Kõige suuremaks probleemiks võib meie koolis pidada seda, et õpilased on väga erinevate võimete ja vajadustega ning nende hulgas on ka üsna raske puudega lapsi,” ütles kooli üks asedirektoritest Handan Yilmaz. “Nii et peame tegema päris palju tööd, et kõik lapsed neile sobival viisil õpetatud saaksid.”

Kiigemetsa Kool pakkus külalistele välja rikkaliku programmi. Peale oma kooli näidati neile esmaspäeval ka Jõgevamaa vaatamisväärsusi, näiteks Siimusti keraamikatehas ja Palamuse Kihelkonnakoolimuuseum, ning tehti visiit Jõgeva jõuluvanale, kel on teatavasti oma tuba Jõgeva kultuurikeskuses.

Et türklaste jutu järgi on nende mail jõuluvana see, kes peale kingisoovide muidki soove täidab, siis ei jätnud nad ka Jõgeva jõuluvanale oma südamesoove edastamata. Ning soovid olid neil üsna suured. Kolmest naispedagoogist üks soovis abielusadamasse jõuda, üks lapse sünnitada ja kolmas rikkaks saada. Ainult meespedagoog Mahmut sõnas, et temal on kõik vajalik olemas. Jõuluvana pikk pai oli kinnituseks, et naispedagoogide soove on kuulda võetud ja jõudumööda püütakse neid ka täita. Jõulupakkide lunastamiseks laulsid külalised türgikeelse jõululaulu, millele jõuluvana vastas eestikeelsega.

Edasi Soome

Esmaspäev lõppes türgi ja eesti pedagoogide koosviibimisega, millel prooviti rahvustoite. Türklased pakkusid türgi kohvi ja õpetasid seda valmistama, Kiigemetsa pedagoogid olid valmistanud eestipäraseid jõuluroogi.

Teisipäeval viidi kauged külalised Narva ja Kuremäele ning kolmapäeval Otepääle ja Tartusse. Mõlemad reisid võeti ette koos bussitäie Kiigemetsa Kooli õpilaste ja õpetajatega ning need maksti kinni Eesti riigilt vabariigi 90. juubeli puhul saadud reisirahast: kõik riiklikud erikoolid said nimelt tänavu päris kena summa (Kiigemetsa Kool näiteks 70 000 krooni) selleks, et tutvustada oma õpilastele Eestimaad ja viia neid kultuuriüritustele. Nii saidki Türgi külalised kaudselt osa ka Eesti Vabariigi juubelist. 

“Meie õpilaste ja õpetajatega koos reisimine oli külalistele õpetlikum, kui oleks olnud neile eraldi korraldatud reis: nii nägid nad ju sedagi, kuidas meie õpilased väljaspool tavalist koolisituatsiooni käituvad ning kuidas õpetajad nendega hakkama saavad,” ütles Urmas Paju. “Öömajal olid külalised meie õpilaskodus, nii et nad nägid ehedal kujul ka meie igapäevaelu.”

Täna pärastlõunal sõidavad Izmiri külalised Tallinna ning sealt Helsingisse, kus nad tutvuvad linnaga ja külastavad Kiigemetsa kooli kauaaegset sõpruskooli Toivola Kooli. 

“Loodamegi sellest värskelt tekkinud sõprusest mõne asjalikuma, kolme kooli hõlmava koostööprojekti välja kasvatada,” ütles Urmas Paju. “Vastukülaskäigule Izmiri läheme ilmselt tuleva aasta juunis ning samuti neljaliikmelise esindusega.” 

Järgmisel nädalal lähevad Kiigemetsa lapsed aga n-ö riigi sünnipäevaraha eest Ugala ja Rakvere teatrisse.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus