Üleeilne Eesti Ekspress avaldas Eestimaa erinevate piirkondade majanduslikku taset tutvustava kaardi, kus valge värviga olid märgitud jõukamad, sinisega keskmiselt toime tulevad ja mustaga vaesemad omavalitsused. Kui kaarti uskuda, on vaese staatuses kõik Jõgevamaa linnad ja vallad. Mitmed rikkuse edetabeli lõpus olevate regioonide ettevõtlikud ja tegusad inimesed aga peavad oma kodupaika elamiseks ja töötamiseks igati soodsaks nagu ka Gunnar Mõru.
“Praegu on majanduslik olukord selline, et kui vähegi midagi teha, hakkavad asjad edenema,” ütles Pala valla ettevõtja Gunnar Mõru, kelle arvates saavad tegusad ja pealehakkajad inimesed maapiirkondades päris hästi hakkama, laisematel ja virisejatel on mõistagi raskem toime tulla. Ise on Gunnar Mõru erialalt elektriinsener, kuid huvi puidu vastu ajendas teda seda materjali töötlema õppima. Mõned aastad tagasi alustas tema eestvedamisel loodud firma Haberek endises Pala kolhoosi töökojas puidutoodete valmistamist. Kõigepealt hakati tegema liimpuitu, mis moodustab praegugi põhiosa toodangust. Informatsioon turunõudluse kohta ja konkreetsed tellimused ajendasid meisterdama ka puitesemeid, mida inimesed vajavad pesemiseks ja lihtsalt selleks, et end hästi ja tervislikult tunda. Gunnar Mõru näitas oma firmas valmistatud kümblustünni ja rääkis: “Sellise tünni tegemiseks kasutatakse kvaliteetset männipuud, küljelauad kinnitatakse põhja külge tappühendustega ja kokku tõmmatakse see kolme roostevaba metallvitsa abil. Meie tünnide eripära on, et need ei pea kogu aeg veega täidetud olema. Tünn, mis sel ajal tühjalt seisab, kui seda ei kasutata, peab märksa kauem vastu.”
Gunnar Mõru sõnul on firma Haberek meisterdanud kaks tünnisauna ja varsti on valmimas kolmas. Selline saun mahutab neli või viis inimest. Samuti on Mõru juhitavas ettevõttes valmistatud ka puuvann. Kalevipoja Kala- ja Veefestivali Kasepää laadaks ehitati tutvustamiseks välikäimla, mis on ökoloogiliselt puhas ega vaja lampkasti. Kas välikäimla laadal ka ostja leidis, polnud Vooremaa trükkimineku ajaks veel teada, igatahes tuli selle omanikus saamiseks välja käia 8000 krooni. Kümblustünni võib Gunnar Mõrult osta 12 000, puuvanni 3500 krooniga.
“Oma tooteid oleme tutvustamas käinud ka teistel laatadel: Paunvere laat-väljanäitusel, Jänedal ja Türi laadal,” rääkis Gunnar Mõru, kelle firmas töötab viis inimest. “Praegu saan sellise arvu töötajatega hakkama. Need, kes siia tulnud, tunnevad oma tööd ja olen nendega rahul. Puidutööd peetakse piisavalt huvitavaks, sest saab ju igasuguseid erinevaid asju teha,” ütles Gunnar Mõru, kes oma firmas iga uue toote valmistamisel ka ise käed külge paneb.
JAAN LUKAS