Meie, eurooplased üheskoos

Koosolekul tegid nelja projektipartneri esindajad kokkuvõtteid esimesest projektiaastast ja leppisid kokku järgmise aasta tegevuse. Kahjuks ei saanud terviseprobleemide tõttu kohale tulla projekti koordinaatkooli Prantsusmaa  esindaja.

 Lõppenud õppeaastal pidid kõigi projektis osalevate koolide õpilased üksteisele tutvustama oma kooli, peretraditsioone ning suuremate pühade, näiteks jõulude ja ülestõusmispühadega seonduvaid traditsioone oma maal. Projektitegevus toimus erinevates tundides: emakeeletundides kirjutati vastavateemalisi jutukesi, inglise keele tundides tõlgiti neid inglise keelde ning kunstiõpetuse tundides joonistati samateemalisi pilte. Seejärel saadeti koopiad laste töödest kõigile projektipartneritele. Nüüdseks on laste tööde põhjal ilmunud ka üks trükis: Alva Algkool andis nimelt välja ajalehe, mis käsitleb viie maa jõulutraditsioone. Selle lehe eksemplare said kõik projektis osalevad koolid.

Tuleval aastal otsustasime teemaderingi laiendada ning jutustada üksteisele sellest, mida huvitavat võib leida ning mida huvitavat toimub meie koolis, omavalitsuses, maakonnas ja kogu riigis. See annab meile võimaluse teada saada, mille poolest oleme me sarnased ja mille poolest erineme.

Kaunis ja ajaloohõnguline

 Projektiarutelude kõrvalt jäi meil aega ka Alva Algkooliga tutvumiseks ja ?otimaa ilu nautimiseks. Alva Algkool asub mägede jalamil ja seal õpib 520 õpilast vanuses 5-11 aastat. Koolihoone on avar, puhas ja väga hubane. Igal pool on välja pandud laste tööd, klassiruumides on palju lilli, õpilased kannavad koolivormi.

Kuigi koolis on palju õpilasi, üllatas seal valitsev vaikus ja üldine rahulikkus. Õppetunnid, mida külastasime, olid väga töised ja asjalikud. Erilise elamuse pakkus meile ajalootund, milles tehti väga näitlikult selgeks ?otimaa ajalugu.

  ?oti mägismaal, kus meiegi viibisime, kasvatatakse väga palju lambaid ja kuulsaid ?oti mägiveiseid. Ka meil oli hea võimalus külastada kooli lähedal asuvat mägiveiste farmi, mida näitas talu 10-aastane perepoeg Dexter.

Meid viidi vaatama ka ümbruskonna kauneid ja ajaloohõngulisi paiku. Alva lähedal Stirlingis asub kõrgel mäel kuulsa vabadusvõitleja William Wallace?i monument. Selle juurde andis ronida: mäe tippu viis 246 astmega keerdtrepp. Vaev sai aga kuhjaga tasutud, sest mäelt avanes vapustav vaade ümbruskonnale. Veel käisime Edradouri viskitehases, veetsime terve päeva ?otimaa pealinnas Edinburghis ning tegime põneva ja elamusterohke reisi rahvusparki.

Laiendab silmaringi

Euroopa Komisjoni poolt rahastatav Comeniuse projekt on juba esimese aasta jooksul pakkunud meie kooli lastele ühtaegu põnevat ja arendavat tegevust ning avardanud tunduvalt nende silmaringi. Suhtlemisvõimalus teiste maade eakaaslastega innustab võõrkeelt õppima, ent tekitab ka suuremat huvi geograafia vastu. Samas sunnib vajadus tutvustada teiste maade lastele oma kodukooli, -valla, -maakonna ja kogu Eesti elu ka enda ümber hoolikamalt ringi vaatama ja märkama asju, mida varem ei märgatud.

Kuna meist, eestlastest teatakse suhteliselt vähe, siis oleme me teiste Euroopa riikide koolide jaoks projektipartneritena huvitavad. Kui meie projekt heaks kiidetakse, toimubki tuleva kevadine projektikoosolek Sadalas. Siis saavad meie partnerkoolide esindajad, arvatavasti mitte ainult õpetajad, vaid ka õpilased, oma silmaga näha, kuidas me siin elame.

TIINA VALK
RAINE LINDEPUU
KAIA KURG     
Sadala Põhikooli õpetajad

blog comments powered by Disqus