Lapsed uurisid vee-elustikku

Õpetaja Aili Tähepõllu ja Riikliku Looduskaitsekeskuse Jõgeva-Tartu regiooni loodushariduse spetsialisti Katrin Möllitsa juhendamisel uuriti Endla järve põhjaelustikku. Kahva ja sõeltega püüti kalda lähedalt selgrootuid ? tigusid, kaane, ämblikulaadseid, mardikaid ning kiili- ja ehmestiivalise vastseid (puruvanasid). Õpilased määrasid sõelale jäänud liike ja täitsid töölehti. Selle juures said nad kasutada enda poolt teatmeteoste põhjal joonistatud piltskeeme.

Uuriti ka veekogu kallastele omaseid taimi ja vaadeldi linde. Luiged ja roo-loorkull olid neist silmatorkavamad. Laudtee äärest leiti alles pehmete tiibadega hiljuti koorunud hiilgekiilid oma vastsekestade lähedalt.

Torma kooli kuues klass käis vee-elustikku uurimas Saadjärve ääres. Järvepõhjast leitud putukavastseid, kaane ja hüdrasid oli võimalik sealsamas asuvas Saadjärve loodusmajas lausa mikroskoobi all uurida. Ka Saadjärve loodusmaja uuenenud ekspositsiooni oli põnev uudistada.

Torma kooli algklassid joonistasid vee-elustikku kujutavaid pilte. Toimus ka maastikumäng, mille käigus tuli õpilastel vastata vee-elustiku teemalistele küsimustele. Keskkonnanädala auhindadeks jagati MTÜlt Õkokratt saadud kleepse, õhupalle ja kalapüügivahendeid.

“Keskkonnanädalat korraldaksime kevadel niikuinii, üle-eestilist projekti korraldades teeb aga MTÜ Ökokratt meie eest osa tööd ära: nemad pakuvad välja teema ja kindlustavad auhinnad parematele,” ütles Torma Põhikooli õpetaja Aili Tähepõld. “Nõo lähedal toimunud piirkondlikule Puhta Vee Peole me siiski minema ei hakanud: me eelistame raha kulutada õppekäikude peale. Liiatigi arvasid meie “soliidses eas” põhikooliõpilased, et lasteaialastega koos pidutseda nad ei taha. Tänavuses projektis osaleb aga just palju lasteaedu.”

Aili Tähepõllu sõnul tunnebki tema kõige rohkem puudust võimalustest lapsi kodunt kaugemale viia ja neile looduslikult huvitavaid paiku näidata.

“Maalapsed elavad küll looduse keskel, aga korralikku metsa meil ju läheduses pole ja Peipsi äärde pääsemisekski tuleb buss rentida,” ütles Aili Tähepõld. “Meri jääb aga juba suisa kättesaamatusse kaugusse.”

MTÜ Ökokratt kodulehekülje andmetel osalesid keskkonnaharidusprojektis “Kes elab vees?” meie maakonnast peale Torma Põhikooli veel Lustivere ja Adavere Põhikool, Esku-Kamari kool, Siimusti Lasteaed-Algkool, Laiuse ja Adavere lasteaed, Kurista lasteaed Karukell ja Siimusti avatud noortekeskus. Piirkondlikke Puhta Vee Pidusid peeti aga peale Nõo-lähedase Luke mõisapargi veel Harjumaal Paunkülas, Ida-Virumaal Toila-Oru pargis ja Haapsalus Paralepa rannas. Porjekti lõppkonverentsi peetakse 7. juunil Tallinnas Kumus.

Ökokrati keskkonnaharidusprojekt viidi läbi kaheksandat aastat järjest, üle-eestiline on see Kuusalu vallast alguse saanud ettevõtmine olnud viimasel kolmel aastal. Tänavu osales Ökokrati projektis 170 haridusasutust 19 000 lapse ja noorega. Projekti pearahastaja oli SA Keskkonnainvesteeringute Keskus, toetasid Keskkonnaministeerium, MTÜ Eesti Veeühing, SIA Viessmann ja paljud teised organisatsioonid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus