Küsitlus: Kas 1. mai on Teie jaoks eriline päev?

Mait Sokk, väikeettevõtja Põltsamaalt:

?See on olnud töörahva rahvusvaheline solidaarsuse päev juba üle saja aasta. Ameerikast alguse saanud punane tööpüha, mille tähistamine on meil nagu hääbunud. 1. mai polegi olnud meile mingi rahvapüha. Demonstratsioone ja aktusi küll peeti, aga sinna minek oli rohkem asutuste juhtide, parteimeeste ja agarate eesrindlaste kohustus. Kui töötasin EPTs, siis meie juhtkond teisi suurt ei tülitanud ja nii ma polegi sellistel aktustel käinud. Kalendris on esimene mai endiselt punasega kirjas, kuid nüüd tähistavad noored seda volbripäevana ja nii mõnedki padujoomisega. Huligaansus ja mürgel läks juba nii suureks, et Tallinnas ja mujalgi, nüüd ka Jõgeva maakonnas keelati volbriööl alkoholimüük. Nii see on ? kui mõned pühad kaovad, tulevad uued asemele.?

Helle Mõts, muusikaõpetaja Põltsamaalt:

?See on n-ö töörahva püha ja selles suhtes hea, et üks töövaba päev juures. Arvan, et kõige rohkem rõõmustataksegi selle üle, ja koolilapsed eriti. Kuid eksamid on tulemas ja eks see töörahva püha tõttu tegemata jäänud töö tuleb tagantjärele ära teha. Õppimine ja õpetamine ei käi nagu konveier, et nagu lint seiskub, on kohe ka tööga lõpp. Nüüd on hea, et pole enam paraadidele mineku sundust. Tallinnas õppides oli tribüüni eest möödamarssimine ja hurraa karjumine suur kohustus ? paraadist osavõtt võis mõjutada sinu koolis edasijõudmist ja stipendiumi saamist. Eks vahel sai peale paraadi ka pidu pandud. 1. maid tähistan ikka kui kevade sümboolset algust. Kui on ilus ilm, teeme lõket, grillime. Volbripäev jäägu nende pühaks, kes tahavad seda tähistada.?

Raivo Joost, elektrik Õuna külast:

?Pole see mingi eriline päev. Esimesena seondub sellega maitule tegemine, siis sõjaväes teenitud sundaastad oma paraadide ja ettevalmistustega. Pühade puhul oli vähemalt parem toit, hommikusöögi juurde pakuti isegi küpsist. Ennemalt tähistati seda kui töörahva püha, nüüd volbripäeva ja kevadpühana. Jah, paljuke seda töörahvast enam Eestis ongi, paljud on sunnitud minema välismaale oma perele leiba teenima. Käin ka ise Soomes tööl, kuid nende pühade ajal saan olla kodus oma pere ja sõpradega. Teeme välikaminasse tule: grillitame ja sa?lõkitame veidi, muidugi kuuluvad selle juurde ka väikesed õlled. Loomulikult tuleb kevadpühade ajal ka palju koduseid töid teha.?

Kati Kask, Jõgeva Gümnaasiumi õpilane Aidust:

?Tähistame volbripäeva. Sel ööl saavad kõik nõiad kokku ja peavad pidu. Maagiline ja vahva päev! Jõgeval on olnud mitu aastat volbripeod. Eriti ägedad olid kivistunuks nõiutud kujud. Käin kultuurikeskuses tantsimas ja seekord esineme ka meie. See on Jõgeval esimene sellekevadine pidu vabas looduses, kutsub rahvast kokku. Kodus teeme ka ikka mingi pidustuse: plaanis on teha lõket ja mingeid põnevaid sööke, mida saab huvitavalt ja nõiduslikult kaunistada. Panen endale mõne kostüümi selga ja arvatavasti tulevad ka sõbrad veidi vallatumas riietuses. Teeme stiilipeo ja meil on lõbus. Mine tea, võib-olla sõidame luua seljas ka mõne tiiru ümber lõkke. See öö on ju pikk ja mis kõige parem ? hommikul ei pea vara üles tõusma.?

Jaan Paju, elupõline autojuht Paduverest:

?Mis tast ikka tähistada, ega ta enam mingi püha ole. Kalendris on vist 1. mai punasega kirjas, aga nüüd, pensionil olles, on mul kõik päevad puhkepäevad. Vanasti pasundati sellest 1. maist kõvasti. Enne ja pärast seda polnud lehtedes muud kui hüüdlaused ja suured pildid paraadidest ja tribüünidel seisvate asjameeste pikast rivist. Aastatega kulusid loosungid nii pähe, et ei tahtnud neid enam näha ega kuulda. Kui töötasin Kemerovo oblastis taksojuhina, ei antud meile enne teekonnalehtegi kätte, kui olid paraadil ära marssinud. Enne maid tuli vabatahtlik- sunniviisiliselt ka leninlikul laupäevakul käia. Nüüd, kui lapselapsed pühadeks koju tulevad, teeme ka maituld ? väikestele ju meeldib lõket vaadata ja tuld torkida.?

Alvar Uustal, IT-spetsialist Vaimastverest:

?See on pidupäev ja tähistan seda väikese tule ja väikese peoga. On kolm vaba päeva ja saab pere ja sõprade koos olla. Volbriööl liiguvad ka nõiad ringi ja mine tea, äkki tuleb ka seekord lõkke äärde mõni hea nõid, kelle seltsis tahad kauemgi olla. Muidugi, nõiaga võid kokku saada ka mõnel tavalisel päeval või õhtul pimedas, see ei tarvitse just volbripäev olla. Ega volbripeol saa läbi ilma vorstikeste grillimiseta, õlled ja napsud kuuluvad samuti asja juurde. Alkoholimüügi keelamine sellel päeval ei muuda midagi ? kes ikka juua tahab, saab seda alati. Otsest tähendust ei oskagi sellele 1. maile anda, mina pean seda nagu eelsoojenduseks jaanipäevale.?

Küsitles ARDI KIVIMETS