Ville Tuglas, karjak Puurmani vallast:
“Eks selle kadriorgia, looderanniku reostuse ja lindude hukkumise, sajakrooniste praakrahatähtede ja teistegi skandaalide väljailmumine ja suur arutelu nende ümber ole mingi poliitiline värk. Keegi peab ju süüdi jääma ja nii siis keerutatakse ja veeretatakse süüd üks ühe, teine teise peale. Mine tea, võib-olla taheti Reiljanist juba ammu lahti saada, kuid ei leitud õiget põhjust. Nüüd siis teda ja teisigi ministreid kangutatakse, et mõne teise partei mees pääseks võimule. Küllap leitakse enne valimisi mõni uus skandaal, siis vaibuvad eelmised ära. Rahva rahustamiseks peab ju keegi tagasi astuma või karistatud saama.”
Piret Hobolainen, logopeed Siimustist:
“Minu arvates ei pea, sest ega`s järgmine pole eelmisest suurt parem. Ministrid ja valitsused on meil juba õige mitmel korral vahetunud, kuid paraku pole siin suurt midagi muutunud. Õige mitmeid skandaalikesi on päevavalgele tulnud, kuid eks avaliku elu tegelased ole ikka rohkem luubi all kui tavainimesed. Olen poliitikast küllaltki kaugel, aga arvan, et minu elu see suurt ei mõjuta, kes on meil mingi minister. Aga kui ta leiab, et ta sellesse ametisse ei sobi, siis, heakene küll, las astub tagasi. Arnold Rüütel ei peaks selle lossiskandaali pärast küll loobuma uuesti presidendiks kandideerimisest. Kohalike võimuesindajate valimised huvitavad mind rohkem kui suur poliitika. Rahvaesindajate valimisel hääletan persooni, mitte tema parteilise kuuluvuse järgi.”
Maime Kotter, pensionär Jõgevalt:
“Üks räägib üht, teine teist ? ma kohe ei teagi, kuidas peab lihtinimene sellest aru saama. Mõni oskab nii ilusasti rääkida, et jää või uskuma, et just temal on õigus. Vaatasin televiisorist neid presidendipere ja lindude hukkumise lugusid ja nägin, kui inetult need asjamehed seal omavahel kaklevad. Mina mõtlen, et president pole küll süüdi, mida need lapsed seal lossis tegid ja ei saa aru, miks hakati tegema selle ümber kõmu just siis, kui Rüütel välismaal oli. Arvan, et õlireostuses pole süüdi Reiljan, vaid mehed, kes sealt laeva pealt õli merre lasksid. Võimulolijaid tahetakse ikka lahti kangutada, seda eriti enne uusi valimisi. Jõgeva linnapea Svjatõ?ev lasti ka lahti, aga näe, rahvas tahtis ja ta sai tagasi.”
Viktor Saia, töötu Jõgevalt:
“Eks peavad ministrid, nagu teisedki ametimehed ja juhid, oma tegude või tegematajätmiste eest vastutama ja kollektiivi ees aru andma. Juhil peab olema julgust tunnistada, et tema töös olid puudujäägid. Nii rangelt ei saa ka võtta, et alati peab keegi ametist tagasi astuma. Võtame või siseministri – neid on meil juba õige sageli vahetatud. Kui näiteks Laaneti, Reiljani või mõne teise asemele tuleb jälle mõni uus, siis ei suuda ta selle lühikese ajaga tööga tutvudagi ja oma võimeid näidata. Pealegi on seadused, mida peab järgima ja riigieelarve juba varem paika pandud. Juhid peaksid rahvaga ja omavahel rohkem suhtlema. Mitmete probleemide lahendamiseks tuleb leida kompromisse, mitte süüd teiste kaela veeretada.”
Kalina Zernova, ettevõtja Rääbise külast:
“Kui keegi peab ära minema ja uus asemele tulema, siis ei saa olla kindel, et kohe hakkab kõik paremuse poole minema. Kõik probleemid ei lahene päevapealt, siin pole erilist kasu ka mõne ministri tagandamisest. Muidugi on mingi piir, kui kaua võib mõni juht selle koha peal olla. Mitte nii, et kui ta kord juba ametisse saab, siis loobub sellest alles siis, kui siit ilmast lahkub. Kui poliitik hakkab mõtlema rohkem enese, mitte rahva ja riigi huvidele, siis peaks ta tagasi astuma. Me kõik teeme vigu, kuid riigitegelased peavad arvestama sellega, et nende töö ja eraelu on erilise tähelepanu all. Rahvaga tuleb rääkida ka ebameeldivatest asjadest avameelselt, mitte vassida ja teha nägu, nagu tema ei teaks midagi.”
Marika Dodjak ja Mairi Mitt, Jõgeva Ühisgümnaasiumi abituriendid:
“Polegi valdkonda, kus oleks kõik nii korras, et ei kerkiks ühtegi probleemi. Igal pool on mõned nõrgad lülid. Ei oskagi öelda, kas ministritele umbusalduse avaldamine ja mõne ametimehe tagasiastumine on parteide vaheline poliitiline võitlus või mitte, kuid sellega kaasnev vassimine ja salgamine on nõme. Räägivad tühja juttu, teevad komejanti ja otsivad süüdlasi. Vale tuleb hiljem nagunii välja, parem on kohe kõik ausalt üles tunnistada. Räägitakse kodanikujulgusest, kuid näib, et mõnel kõrgel ametnikul on seda vähem kui tavakodanikul.”
ARDI KIVIMETS