Augustis Põltsamaa kunstikoolis toimunud koolitusel osales 11 pedagoogi, kelle hulgas peale kunsti- ja käsitööõpetajate oli ka algklassiõpetajaid, kellel samuti kunstiõpetust anda tuleb. Prooviti kaht kõrgtrükitehnikat ? karborundumit ja linoollõiget. Karborundumtehnikat viljeldi, tõsi küll, natuke kohendatud variandis: lahtisest liivast liimisele papile kujundite tekitamise asemel kleebiti papile hoopis rebitud-lõigatud liivapaberi tükke ning nii saadud trükiplaadiga tehti eri tooni trükivärve kasutades mitu tõmmist, saades mitu põnevat abstraktset pilti.
Abstraktset suunda viljeldi ka linoollõikes. Et tulemus huvitavam saaks, trükiti linoolile kantud kujutis linoolitükist palju suuremale paberile mitu korda ja eri värve kasutades. Osaliselt kattuvad kujutised andsid kokku väga huvitava pildipinna. Eriti põnevad tulid pildid neil, kes lõikasid kujutise mitte linooli siledale, vaid mustrilisele tagaküljele. Esimene töö tehti puhtale, teine eelnevalt akvarelliga toonitud paberile. Esimene variant sai selgem ja klassikalisem, teine põnevam ja mängulisem.
“Kuuldes, et hakkame linoollõiget tegema, olid õpetajad algul pisut pettunud, pidades seda liiga “äraleierdatud” tehnikaks,” ütles Põltsamaa kunstikooli juhataja Ethel Hakkaja, kes graafikakursust juhendas. “Tulemused üllatasid aga lõpuks tegijaid endidki.”
Loodetavasti jõuab suvekursuse näitus kunagi ka Jõgevale: on ju kursuslaste kolleegidel ja õpilastelgi huvitav näha, millega nad koolitusel hakkama said.
RIINA MÄGI