Laulukarussell keerleb jälle

  

Sel esmaspäeval hakkas taas tiirlema Eesti Televisiooni Laulukarussell. Selle hooaja teise saate ajal, mis on eetris ülehomme, tasub Jõgevamaa televaatajatel pöidlad pihku suruda, sest siis on võistlustules meie maakonna laululapsed. Tõsi, saates toimuvat pöidlahoidmine enam ei mõjuta, sest saade salvestati juba 18. augustil.

Laulukarusselli kümnendal hooajal on taas natuke muudetud saate formaati. Kui senini on eri vanuserühmade laululapsed võistelnud isekeskis, siis nüüd kohtuvad igas saates kolme maakonna või suurema linna lapsed vanusest olenemata. Nii esinevadki Jõgevamaa esindajad 4-aastane Doris Piik Jõgevalt, 9-aastane Madera Rummel Põltsamaalt, 12-aastane Artur Aunap Tabiverest ja 13-aastane Elina Hokkanen Põltsamaalt, kõik ühes saates, kus neil tuleb rinda pista Tallinna ja Harjumaa ning Pärnu linna noorte lauljatega. Publiku hulgas võib aga näha ka paljusid teisi kevadel Palamusel toimunud Laulukarusselli maakonnavoorus osalenuid: iga maakonna esindus võis kaasa võtta oma fänniklubi.

“Põltsamaa fännid tegid isegi toetusloosungid valmis: kaks Maderale ja kaks Elinale. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi logoga õhupallid olid meil ka kaasas,” ütles mõlema televooru pääsenud Põltsamaa laulja juhendaja Tiia Kaeramaa.

Tema ise pidi, tõsi küll, lindistust lauljate ettevalmistustoa monitorist vaatama, sest juhendajaid ega ka lapsevanemaid publiku hulka ei lubatud.

“Ei tea, mil moel me küll lindistust seganud oleksime? Või kardeti, et lapsed jäävad lauldes ainiti õpetaja või ema otsa vaatama ega vaata seetõttu kaamerasse?” oletas Tiia Kaeramaa.

Teine üllatus oli tema jaoks see, et saates oli ka žürii, kuigi kõigist eelnevatest juttudest oli läbi käinud väide, et kõik, kes telesaatesse jõudnud, ongi juba võitjad ning nüüd ei tule enam mingit võistlust, vaid lihtsalt kontsert.

“Õpetaja valmistab ju last ühtmoodi ette siis, kui on vaja lihtsalt esineda, ja teistmoodi siis, kui minnakse konkursile,” ütles Tiia Kaeramaa.

Kontserdi moodi nägi asi siiski välja selles mõttes, et lauljate esinemine läks linti just nii, nagu see välja kukkus — ilma vigade parandamise võimaluseta. Varasematel Laulukarussellidel võeti Tiia Kaeramaa sõnul iga laul üles mitmes erinevas variandis ning juhendaja sai valida, milline neist eetrisse läheb.

“Selline live-esinemist meenutav kontsert on ka omast kohast tore,” ütles Tiia Kaeramaa.

Juhendajad rahul

Artur Aunapi juhendaja, Tabivere Gümnaasiumi muusikõpetaja Triin Saariste sõnul oli tore seegi, et fännidena Tallinna kaasa saanud lapsed ei pidanud seda aega, mil esinejad telemajas proove tegid, kusagil niisama surnuks lööma, vaid said külastada Kadrioru lossi ja parki ning Nukuteatrit. Esinejate elu muidugi nii lõbus polnud: nemad laulsid kõigepealt väljaspool stuudiot hääle lahti, seejärel pidid ootama oma stuudioproovi järge ning siis veel lindistuse algust. Väga pikaks ja väsitavaks ei kujunenud aga nendegi päev.

Oma õpilaste esinemisega jäid nii Triin Saariste kui ka Tiia Kaeramaa rahule.

“Artur alustas algul küll liiga ettevaatlikult, sest ta ei kuulnud hästi monitoridest tulevat saadet, aga lõppkokkuvõttes ei jäänud tal oma esituse pärast midagi hingele kripeldama — kuigi ta muidu on üsna enesekriitiline,” ütles Triin Saariste.

Tiia Kaeramaa sõnul laulsid Madera ja Elina igati vastavalt oma võimetele. Mõlemal on tema sõnul ka väga tugev lavanärv. Maderal osalt tänu sellele, et ta on tegelnud võistlustantsuga.

“Ta on lisaks sellele nii emotsionaalne, et aeg-ajalt küsitakse, kas ta ikka üldse on eestlane,” naeris Tiia Kaeramaa. “Selleks, et televoorus esitatava “Lohelennutamise laulu” sisu talle lähedasemaks saaks, ostis ema talle tuulelohe ja nad käisid seda koos lennutamas. Minu meelest tuli see kasuks küll!”

Laulude valiku puhul oli viimase sõna õigus telerahval. Iga laps sai kodumaakonnas linti laulda kaks laulu ja telerahvas otsustas, kumba laps saates laulma hakkab. Ei saa öelda, et kõik asjaosalised valikuga rahul oleksid olnud. Artur Aunapi ema Anne Aunap tõdes näiteks hooaja esimest saadet vaadates, et Põlvamaa poiss Kaarel Juurma laulis sama laulu (“Kui kõnnib mannekeen”), mida Artur kohe järgmises saates esitama hakkab.

“Arturil oleks võidud siis ju vahelduseks teist laulu laulda lasta,” arvas Anne Aunap.

Kuidas hinnata?

Mis aga juhendajates ja lapsevanemates kõige suuremaid kõhklusi tekitas, oli see, et žüriil tuleb igas saates välja valida kaks paremat nende vanusest olenemata.

“Mina küll ei teaks, kuidas nii erinevas vanuses lauljate — kolmeaastastest viieteistaastasteni — hulgast kaks paremat välja valida,” ütles kaks aastat tagasi Laulukarusselli finaalsaate žüriis Jõgevamaad esindanud Triin Saariste. “Lauljate hindamine on ju niigi keerulisem kui sportlaste pingeritta seadmine.”

Sama meelt oli ka Tiia Kaeramaa: ta avaldas kartust, et kõige nooremate edasipääsu võimalused jäävad üsna ahtaks: kui mõni neist just eriliselt säravaks imelapseks ei osutu.

“Igas saates on veel erinev žürii ka,” lisas Anne Aunap. “Esimese saate žüriis olid näiteks Lydia Rahula, Eda-Ines Etti ja Erki Pehk, meie omas aga Olav Ehala, Märt Avandi ja Karin Rask.”

Samas kinnitasid nii Triin Saariste, Tiia Kaeramaa kui ka Anne Aunap, et Laulukarusselli televoorus osalemine oli kõigile huvitav ja tore kogemus.

“Juba grimmitoas kreemi ja puudri näo peale saamine oli poisi jaoks midagi uut,” naeris Anne Aunap.

Kui Tiia Kaeramaa on juhendajana ka varem ühe korra Laulukarusselli televoorus käinud, siis tema õpilast Elina Hokkaneni võiks suisa Laulukarusselli veteraniks nimetada, kui sõna “veteran” nii noore inimese puhul kohatult ei kõlaks: Elina oli ETV laste lauluvõistluse televoorus juba neljandat korda.

“Minu meelest oli salvestus lahe,” ütles Elina. “Prožektorid ja kaamerad mind ei häiri: minu poolest võiksid need kogu aeg minu poole suunatud ollagi. Usun, et varasemates televoorudes osalemise kogemus tuli mulle kasuks. Ja hääl on mul võrreldes varasemate kordadega palju arenenud. Usun, et nii hästi, nagu seekord, pole mul kunagi varem läinud.”

Elina kohta käibib suguvõsas legend, et ta hakkas enne laulma kui rääkima. Esimese lauluvõistluse võitis ta toonases kodukohas Adaveres juba kolmeaastaselt, Laulukarusselli televooru pääses esimest korda neljaselt. Elina, kes õpib Põltsamaa muusikakoolis kuuendat aastat klaverit ja teist aastat kitarri, ei salga, et tahab saada kuulsaks lauljaks ning usub, et tal on selleks ka piisavalt annet.

Lõpetuseks tahaks lugeja ehk teada saada, kuidas meie laululastel siis televoorus läks. Aga see on asi, millest ei Vooremaal ega ka teistel lehtedel pole enne saate eetrisseminekut õigust rääkida. Nii et tehke aga esmaspäeval kell 19.05 telekas lahti ja vaadake ise. Ja võtke telefon ligi, et pärast saadet oma lemmiku poolt hääletada: lisaks žürii poolt kümnest saatest välja valitud kahekümnele lauljale pääsevad poolfinaalidesse ka neli enim hääli saanud publikulemmikut. RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus