Mõni üksik siiski teenib endale elatist kalaga. Enamik kalureid on ära läinud ? töötavad kas välismaal ehitustel või Eesti metsades.
Venemaa pool püütakse kala aasta ringi. Kohalikud Peipsi kalamehed räägivad, et seal pidi kala ka rohkem olema. Hetkel pidi kalameeste kinnitusel olema järves palju ahvenat.
Peipsi ääres müüakse Kanada rääbist
Kasepää vallas töötavad aasta ringi kaks Kuldkala restorani, kus pakutakse kohalikku suitsutatud ja marineeritud kala ning sellest valmistatud erinevaid roogasid. Kõige populaarsem müügiartikkel on suitsulatikas hinnaga 65 kuni 80 krooni kilo. Ostetakse ka siiga ja koha.
Kuid praegu, kui kehtib võrkupüügi keeld, on Kuldkala lett pooltühi.
Peipsi kant on väga populaarne turistide seas. Praegu pole Kuldkalas külastajatest puudus.
Kalarestorani külastajaid jätkub
“Peaks juba hakkama võõrkeeli õppima!? rääkis restorani müüja Tatjana Hein naerdes.
“Peipsi rääbist pole ma näinud juba viis aastat,? kurtis Hein. Ta teadis, et külast oli võimalik osta suitsurääbist, mis on pärit Kanadast. Kilo eest aga küsitakse 120 krooni.
Kala muutub defitsiidiks ka Peipsi kandis. Sellegipoolest plaanib Kuldkala keti omanik laienemist. Kuid uutes toitlustusasutustes ei panda enam nii suurt rõhku kalale.
TIINA JURJEVA
Rääbist ei ole ega tule
Kui varem korraldati Peipsi ääres rääbisepidusid, siis juba mitu aastat tagasi jäid need peod ära, sest rääbist lihtsalt enam järves pole. Asjatundjate hinnangul ei saagi Peipsis rääbist lähiajal enam olema. Põhjus on üsna proosaline – Peipsi ökosüsteem ei sobi enam rääbisele, vaid hoopis rohkem kohale ja latikale.
Imeväikesed kogused rääbist on tänavu välja püütud Saadjärvest. Rääbis jääbki Eestis mõneks ajaks tõeliseks delikatessiks.
HELVE LAASIK