Jõgevamaa marjakasvatajatel ei ole niivõrd suur probleem marjade kasvatamine kui saagi turustamine. Tihti osutuvad Eesti marjad välismaa omadest kallimaks. “Näiteks Poola vaarikas on tavaliselt poole odavam Eesti omast,? kurtis Sööt. Vaarikaid tuuakse Eestisse ka Soomest ja Saksamaalt. Sissetoodud odavad marjad jäävad tavaliselt kvaliteedi poolest Eestis omadele alla.
Selleks, et läbi lüüa nii välismaal kui ka Eestis, peaksid marjakasvatajad koos oma saagi müüma. Kui on piisavalt suured kogused, on mõeldav eksportida saaki ka välismaale. “Vaarikaid võib turustada näiteks Soome või Peterburi,? ütles Tammeka talu peremees.
Tänavune saak jääb kesiseks
Selle aasta vaarikasvatajate saak osutus kesiseks. Märtsis olnud külmalaine, kui Jõgeval mõõdeti 25 kraadi külma ja suvine põud tegid oma tööd. “Vaarikaid oleks rohkem, kui talvekahjustusi poleks. See võttis mult ära poole saagist,? rääkis viie hektari suuruse vaarikakasvanduse peremees Sööt.
Samad probleemid tulid esile ka Ulge talus. “Marju oli küljes meeletult. Kuid paljud kuivasid lihtsalt ära,? ütles talu peremees Aivar Kütt. Ta loodab saada oma ühe hektari suurusest kasvandusest viis tonni vaarikaid.
Koidu talu marjakasvataja Taavi Masso kinnitas, et selle tänavune vaarikasaak oli tema talus parem kui eelmise aasta oma. Muutlik ilm tema saaki eriti ei puudutanud.
TIINA JURJEVA