Hirm eksami ees on enamasti kõikidel eksami sooritajatel. Ruum ja interjöör, kus eksamiks ette valmistad, peaks sarnanema eksami miljööga. Kindlama tunde saad, kui suudad end koduski laua taha õppima sundida.
Kujutle võimalikku keerulist olukorda ja püüa leida sellest väljapääs. Esita endale mõttes raskeid küsimusi ja püüa leida neile vastuseid.
Ela oma hirmud enne välja
Ela läbi läbikukkumise hirm ja tunded ning püüa aru saada, et see pole veel maailma lõpp. Ela oma hirmud enne eksamileminekut välja.
Meenuta mõnd eelmist eksamit, millega nii eksamineerija kui sina ise rahule jäid. Kuidas sa siis käitusid, kuidas rääkisid, milline välja nägid. Ela see positiivne uuesti mõttes läbi.
Abi võib olla autogeensest treeningust põhimõttel: mul läheb hästi, ma saan hakkama. Positiivne sisendus tuleb esitada endale jaatavas vormis. Vale on endale sisendada, et ma ei karda.
Ma julgen! Seda korda endale nii enne magamaminekut kui ka mitu korda päeva jooksul. Proovi mitte kaotada pead ka kõige hullemas olukorras. Mõnikord aitab, kui võtad appi huumori. Võib juhtuda, et ka eksamineerijal on huumorimeelt ja te satute ühele lainele.
Ole endas kindel
Vahel võib ka eksamineeritav eksamineerijale mõne küsimuse esitada. See võtab pinget maha ja aitab luua kahe inimese omavahelise suhtlemise normaalse õhkkonna.
Ettevalmistamise käigus koosta vastamise plaan ? see annab kindlustunde ja väldib unustamist.
Koduste toetus on väga oluline. Ei tohiks eksamieelset pinget suurendada ega teha igast pisiasjast probleemi. Elage võimalikult normaalset elu. Rääkige ka muust kui eksamist.
Ole endas kindel. Kui sul ka pole sisemist kindlust, proovi jätta enesekindla inimese mulje. Sinu kindlus ja rahulik olemine äratab eksamineerijas usku sinusse. Eksamineerija kaldub sinust arvama täpselt sama, mis sa ise endast arvad.
Ärgita eksamineerijat vabale dialoogile, ära anna alla enne, kui sind täielikult vastu seina pole surutud. Otsi väljapääsu, muuda oma mõtete suunda, vaata asja teisest nurgast ? ole loominguline ja otsiv.
Vasta selge ja kõlava häälega
Mine eksamile korralikus riietuses ja sileda väljanägemisega. Ei maksa end ehteid täis riputada ega ekstravagantsusega lüüa.
Oluline on, kuidas sa vastad. Tee seda selge ja kõva häälega, nii, et eksamineerija ei pea end pingutama selleks, et su kõnest aru saada.
Unusta eksami ajaks kõik muu, keskendu sellele, mida räägid ning dialoogile sinu ja eksamineerija vahel. Lohuta end mõttega, et see on vaid tänase päeva või tunni etendus, homme on uus päev.
Hangi informatsiooni eksamineerijate, eksami korra, kulu ja teemade kohta. Koosta endale pikaajaline õppeplaan ja päevaplaanid, kus on täpselt kirjas, kui palju päeva jooksul läbi võtad. Ole realist! Kui päevatöö on tehtud, premeeri end millegi heaga.
Õppimise vahele plaani pausid. Jäta aega kordamiseks.
Võimalusel tööta alati ühes ja samas kohas ning korralda asjad nii, et saaksid seda teha segamatult.
Tee enne uinumist lõõgastusharjutusi, loe lemmikraamatut või kuula lemmikmuusikat.
Eksamieelne päev ei tohiks olla tihe tööpäev. Pane valmis riided, vaata üle märkmed, lõõgastu. Hoidu alkoholist, kohvi liigtarbimisest, nikotiinist ? need ainult suurendavad erutust.
Eksamipäeva hommikul varu aega rahulikuks hommikueineks, tass kohvi kulub kindlasti ära.
Teel eksamile tee paar hingamisharjutust.
Näiteks hinga sisse, siis loe aeglaselt kaheni, hinga välja, lugeda seda tehes aeglaselt neljani. Pinge annab järele ja pea saab vabaks.
Head põrumist kõikidele eksamisooritajatele!
AVE PALM,
Jõgevamaa Nõustamiskeskuse psühholoog- karjäärinõustaja