JUHTKIRI: Lugemisharjumuse tekitamisest

Neljapäeval Kuremaa lasteaed-algkoolis avatud lugemispesa on hea näide sellest, kuidas lapsi saab taas raamatu juurde tuua. Juba maast madalast. Sest lugemisharjumusega on lastel lood üsna kehvapoolsed, kinnitavad nii vanemad kui ka õpetajad.

Lapsed vaatavad filme ja mängivad arvutimänge, otsivad kõikvõimalikku meelelahutust internetist, aga raamat võetakse kätte kahjuks ikka viimases järjekorras. Eks põhjuseks on uue meedia võimas pealetung ja uued harjumused, mis nõuavad omajagu ajast.

Väga palju oleneb ka oskusest leida õige raamat. Eriti poiste puhul on olemas probleem ? kuna lugemaõhutajateks on enamasti naised, siis nemad teevad ka valiku oma elukogemusest lähtuvalt. Ent tänapäeva poisi maitse võib olla teistsugune, talle lihtsalt meeldivad teistmoodi asjad. Las poiss otsustab ise, mida ta lugeda tahaks. Küllap ta siis ka loeb.

Teiseks on raamatud väga kallid ja osa lapsevanemaid ei jõuagi neid soetada.

Ka raamatuid võiks soetada “kamba peale” , soovitas Jõgevamaa inimestele enne Võtikvere raamatupidu lasteajakirja Täheke uus peatoimetaja Ilona Martson.

Suurtes raamatupoodides tehakse suuri allahindlusi mitu korda aastas. Ega raamat pole ometi külmkapp, mis igaühel peab oma olema. Kogu küsimus on vist ikkagi kättevõtmises, nagu ikka ja alati, leidis Tähekese peatoimetaja.

Ja lõppude lõpuks on ju olemas nii raamatukogud kui ka antikvariaadid, sest raamat ilmselt jääbki kalliks. Eesti on ju väike maa.

Aga praeguseid kauneid talveilmu tasub ära kasutada õues. Pea igal pool on lumevaip maas ja ilmselt saab paljudes kohtades ka suusatada ja kelgutada. Sest mine tea, millal jälle lund näha saab. Eestimaa talv juba on kord selline. Vihmasteks-sombusteks päevadeks on jälle raamat parim kaaslane.

blog comments powered by Disqus