Puurmani vallavolikogu esimees Peeter Kallasmaa loodab, et kaupluse uus arendaja alustab poes esmatarbekaupade müümist juba jaanuari lõpus. Jõgeva Majandusühistu tuli piirkonna rahvale appi ja möödunud neljapäeval külastas asulat esimest korda kauplusauto. Ostmas käis üle 30 inimese.
Vald on omalt poolt lubanud viia Saduküla rahvast kaks korda nädalas Jõgevale sisseoste tegema.
Viieks aastaks soodne leping
Peeter Kallasmaa sõnul saab praegu kaupluses remonti tegev investor, kes on ise Jõgeva valla elanik, viieks aastaks soodsa rendilepingu. Ettevõtja on ise üle kümne aasta erakauplust majandanud, kuid tema nime ei soovita praegu veel avalikustada.
Puurmani vallal on üks taoline kogemus juba olemas ? ka Pedja Pubi anti rendile täpselt samadel tingimusel.
“Remont võib oma 300 000 krooni maksma minna. Lähipäevil antakse meile kaupluse võtmed koos 10 aastat tagasi tehtud remondiprojektiga üle. Siis selgub, kui palju seda vana projekti kasutada saab. Minu andmetel tahtis Jõgeva Majandusühistu kaupluse põhjalikult ümber ehitada ja teha sellest selvekaupluse. Käisime ka tervisekaitsetalituses uurimas, et mis põhihädad ikkagi on. Selgus, et selleks on paarkümmend aastat remontimata ruumid,” kõneles Peeter Kallasmaa.
Hääbuv küla?
Kuigi Saduküla kaupluse sulgemine oli päevakorral juba septembri lõpust alates, kuulis vallavolikogu esimees Peeter Kallasmaa sellest kaupluse müüja Virve Pruuli käest alles novembris.
“Kunagi oli maakonnas selline ATK esimees, kes ütles, et Sadukülale tuleb mets peale istutada. Nüüd on välja ilmunud Jõgeva Majandusühistu juhataja, kes arvab, et Saduküla on hääbuv küla ja siia ei ole kauplust vaja,” oli Puurmani valla volikogu liige ja OÜ Härjanurme Mõis tegevdirektor Mart Tooming sapine.
“Kuu läbimüük oli alla 200 000 krooni ja käive vähenes 5 protsenti aastas. Poehoone on aga väga halvas seisukorras ja laguneb igast otsast. Me oleksime pidanud sinna investeerima 700 000 krooni, kuid praeguse käibe juures kannatab pood ainult 200 000-kroonist remonti,” kostis Toomas Vahur.
Jõgeva Majandusühistu teatas, et kauplus säilib vaid juhul, kui vald toetab kaupluse remonti 300 000 krooniga. Volikogu liikmed olid selle vastu ja ei pidanud toetamist otstarbekaks, ” lausus Puurmani vallavanem Rein Paap.
Palusime kaaluda võimalust kaupluse müümiseks vallale, sest kuulsime, et kaupluse jääkväärtus on 36 000 krooni. Paari päeva möödudes teatas Toomas Vahur meile majandusühistu nõukogu otsuse kinnistu müümiseks koos maaga hinnaga 39 000 krooni. 21. detsembril vormistatigi notari juures ostu-müügi leping. Majandusühistu müüs meile soodsa hinnaga veel poe inventari ja ka signalisatsiooni, ära viidi ainult külmkirstud. Sel kolmapäeval oli majandusühistu haldusjuht Guido Põldkivi Sadukülas ning üleandmine-vastuvõtmine toimus väga korrektselt,” rääkis Peeter Kallasmaa.
Kakskümmend aastat pole remonti tehtud
Kunagi kuulus kõnealune kauplusehoone Saduküla sovhoosile. Reformide käigus ostis ETK süsteem selle ära. 1993. aastal müüs ETK kaupluse Jõgeva Tootjate Liidule, kes ostis sinna uue sisustuse ja remontis ka ruumid. 1995. aastal ostis Jõgeva Majandusühistu kaupluse uuesti tagasi.
Üksteist aastat müüjana töötanud Virve Pruuli rääkis, et Sadukülas müüdi toidu- ja esmatarbekaupu ja koos laoruumidega oli seal 200 ruutmeetrit põrandapinda.
Detsembris, kui oli juba teada, et kauplus suletakse, müüs ta 160 000 krooni eest kaupa, suvel aga 170 000- 180 000 krooni eest ja ühel aastal kokku koguni 2 miljoni krooni eest. Kauplus tootis ka 30 000 ? 40 000-kroonist kasumit.
“Mulle teatati kaupluse sulgemisest septembri lõpus ja pakuti ka töökohta Siimustisse või Jõgevale, kuid Siimustisse tööleminemiseks puudus transpordivõimalus ja Jõgevale sõitmine läheb kalliks,” ütles Virve Pruuli.
Peale Saduküla keskasula teenindas pood veel Kurukse, Härjanurme, Jõune, Mäända ja Pööra küla elanikke. Isegi Pikknurmest käisid mõned inimesed Saduküla poodi. Saduküla keskasulas elab 200 ja piirkonnas kokku 400 inimest.
Probleemid valdade õlgadele
Antud juhtum näitab Peeter Kallasmaa sõnul kujukalt, kuidas äriettevõtted ja teised asutused sulgevad valdades pidevalt on kontoreid ning kõikide kuhjuma hakanud probleemidega peab edaspidi hakkama tegelema ainult vald. Näiteks suleti mõni aasta tagasi Sadukülas postkontor ja hiljuti ka Põltsamaa Majandusühistule kuuluv Pikknurme kauplus.
“On kahetsusväärne, et Pikknurme kauplus suleti. Põltsamaa Majandusühistu pani poe kiiresti ja käratult kinni. Vabandan veelkord Pikknurme rahva ees nende ebameeldivuste pärast, mida kaupluse sulgemine neile tõi. Volikogu praegusel koosseisul tuleb selle sündidalaskmine kindlasti heastada,” märkis ta.
Valla kanda on Puurmani sidekontori küttekulud, mis on ligi 6000 krooni aastas. Kui vald poleks seda summat andnud, oleks ka postkontor praeguseks juba suletud.
Ka paljud riigiasutused on oma kontorid valdadest ära viinud.
“Öeldakse otse, et kui te juurde maksate, siis tegutseme, kui ei, siis lahkume piirkonnast. Kõik tahavad paremini majandada ja rohkem tulu teenida. Ega majandusühistu ole toimunus süüdi. Kuid antud asja juures on halvasti see, et me saime kõigest teada kuulujuttude kaudu. Tervisekaitseamet oli siiski küllalt mõistlik ja andis majandusühistule juba kaks aastat pikendust, et jõutaks kauplus tervisekaitsenõuetega vastavusse viia,” tegi probleemidest kokkuvõtte vallavolikogu esimees Peeter Kallasmaa.
RAIVO SIHVER