Augustikuu esimesel nädalal peeti Pärnus rahvamuusika suvekursust, mis on mõeldud rahvapilliorkestrite juhendajatele, aga ka koolide muusikaõpetajatele ja nii kogenud kui algajatele pillimeestele enesetäiendamiseks. Pillitarkusi jagati Pärnu Kunstide Majas.
Suvekursuste traditsioon on pikk, ulatudes kaugele stagnaaegagi. Koolitust on läbi viidud mitmel pool üle Eesti, viimasel paarikümnel aastal on jäädud Pärnu kui lemmikpaiga juurde, sest mõnusa ilma korral on meri ja liivarand õhtuseks lõõgastumiseks n-ö üle õue minna. Täienduskursuste mõtte algataja oli omal ajal Ahto Nurk. Tema on siiani ettevõtmise põhivedaja, viimasel ajal on õla alla pannud ka Virve Lääne.
Tabiverest on alati esindus kohal
Umbkaudu veerandsaja huvilise seas oli esindatud ka meie maakond: Tabivere laste ja täiskasvanute kapelli juhendaja Liidi Vaino, tema mõlemas orkestris 6-7 aastat mitmeid pille mänginud Artur Aunap ja Torma kapelli juhendaja Maire Tamm.
Liidi Vaino on Pärnu kursustel juba “püsiklient” ja pole aastaid ühtegi suvist koolinädalat vahele jätnud. Esimest korda oli tänavu temaga kaasas ka 12-aastane Artur.
Esmaspäevast reedeni ehk 4. – 8. augustini kestnud koolitusnädala programm oli tihe. Pillitunnid vaheldusid teoorialoengute ja õpitubadega, ühiseks lõppkontserdiks õpiti hoolega uusi palu. Teadmisi jagasid ja õpitubasid juhendasid Ahto Nurk, Tarmo Kivisilla, Virve Lääne, Celia Roose, Ella Maidre, Els Roode, Tõnis Kõrvits, Toomas Torop, Uno Veenre, Taive Särg ja August Sarrap — kõik rahvamuusikast huvitujatele teada-tuntud nimed.
Räägiti improvisatsioonist rahvamuusikas, tööst orkestriga, ansamblimängust ja paljust muust, õpiti uusi pillilugusid. Analüüsiti ka juuni lõpus Haapsalus toimunud XV rahvamuusikapeo esinemisi ja räägiti 2009. aasta üldlaulupeo raames plaanitavast pillipeost. Pillitundides kogutud oskusi demonstreeriti kursusekaaslastele päeva lõpus väikesi kontserte andes, koondorkestri lõppkontsert anti reedel, kursuste viimasel päeval, ja sinna oli oodatud ka publik väljastpoolt.
Laulu- ja tantsupeo ajal ka pillipidu
“Tuleval suvel Tallinnas peetavale üldlaulu- ja tantsupeole tahetakse esimest korda eraldi programmiga välja tuua ka rahvamuusikud. Tulevasuvise suure esinemise planeerimine oligi seekord Pärnus peetud seminaride-koosolekute põhiteema. Arutasime selle võimalikku repertuaari ja talviste ühisproovide aegu,” rääkis Liidi Vaino, kelle sõnul on suvekursused alati väga harivad ja uutele ideedele virgutavad, samuti saab sealt kaasa noote uute paladega.
Pillipeoga seotud konkreetsete plaanide osas otsustati aga, et 19. oktoobril saavad kapellide juhendajad Tallinnas Rahvusraamatukogus nõupidamiseks kokku.
Arturile meeldis!
“Väga meeldis!” kõlas veendunud vastus, kui Artur Aunapilt päritud sai, kuidas oli suvisel ajal viis pikka päeva koolipingis istuda ja pille harjutada.
“Päevad olid muidugi pikad, lõpetasime iga päev õhtul kella seitsme – poole kaheksa paiku ja siis ei jõudnud enam kaugemale linna küll minna. Minuvanuseid kursustel ei olnud, enamasti olid täiskasvanud ja ka paar minust suuremat tüdrukut.
Pillitunnid olid aga huvitavad, mina käisin kontrabassi õpitoas, ma olen seda juba pisut mänginud ka. Juhendas orkestri Heli Neli kontrabassimängija August Sarrap. Tema mängis mandoliiniga viisi ja mina siis saatsin,” rääkis Artur. Kõige põnevam ja natuke ka kõhe oli aga tema sõnul dirigeerimine.
“Dirigeerimistunnid olid hommikuti, neid andis Virve Lääne, kes alustas tundi alati hommikuvõimlemise ehk keha äratamisega. Seejärel pandi plaat mängima, noot anti ette ja harjutasime dirigeerimist. Ja kui õpetaja mulle ükspäev teatas, et tahab, et mina lõppkontserdil ühte lugu juhataksin, hakkas ikka kõhe küll. Neljapäeval juba proovisin, Virve Lääne aitas. Reedel pidin aga kontserdil, kuhu ka väljastpoolt publikut tuli, tõesti üksi orkestri ette astuma. Pala oli Tõnis Kõrvitsa “Hiidlase lugu” ja läks vist hästi,” rääkis sügava muusikahuviga noormees oma debüteerimisest orkestrijuhina.
“Kui tuleval suvel jälle oleks võimalik suvekursustest osa võtta, läheksin rõõmuga,” kinnitas Artur.
KAIE NÕLVAK