Kiirlaen ja Väikelaen: Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

SISUTURUNDUS

Kiirlaenud ja väikelaenud on Eestis ühed populaarsemad laenutooted, kuid nende kasutamisega kaasnevad sageli küsimused, mis vajavad täpseid ja selgeid vastuseid. Allpool anname põhjalikuma ülevaate kiirlaenude ja väikelaenude eripäradest, nende taotlemise tingimustest, intressidest ja muudest olulistest aspektidest, mida laenutaotleja peaks teadma.

1. Mis on kiirlaen ja väikelaen, ning mis vahe neil on?

Kiirlaen on kiire ja lühiajaline laen, mis sobib ootamatute ja kiireloomuliste rahavajaduste katmiseks. Seda iseloomustab lihtne ja kiire taotlemisprotsess, väiksemad summad ja lühem tagasimakseperiood. Raha saab kätte kiiresti, sageli mõne tunni jooksul.

Väikelaen on seevastu suuremate summade ja pikemaajaliste projektide jaoks mõeldud laenutoode. Selle intressimäärad on madalamad, tagasimakseperiood pikem ning laenusummad suuremad. Väikelaen on sobiv lahendus, kui vajad raha näiteks kodu remondiks, auto ostuks või muudeks suuremateks väljaminekuteks.

Peamine erinevus on seega kasutusotstarbes ja tingimustes: kiirlaen on kiireks ja ajutiseks lahenduseks, väikelaen aga pikaajalisemateks projektideks.

2. Kui kiiresti saab kiirlaenu ja väikelaenu kätte?

Kiirlaenu üks suurimaid eeliseid on selle kiirus. Raha laekub tihti mõne tunni jooksul pärast taotluse esitamist. Mõned kiirlaenufirmad pakuvad isegi võimalust saada raha kontole mõne minutiga, kui sul on sama panga arvelduskonto.

Väikelaenude puhul on protsess pikem. Kuna väikelaenud nõuavad põhjalikumat taotlusprotsessi ja laenuandjad hindavad hoolikalt taotleja maksevõimet, võib raha laekumine võtta aega mõnest päevast kuni nädalani. Kui vajad raha kohe, võib kiirlaen olla parem valik, kuid pikemaajaliste vajaduste korral tasub eelistada väikelaenu.

3. Millised summad on saadaval kiirlaenu ja väikelaenu puhul?

Kiirlaenud on mõeldud väiksemate summade jaoks, tavaliselt jäävad need vahemikku 100–3000 eurot, kuigi mõned laenuandjad võivad pakkuda suuremaid summasid. Kiirlaen on seega ideaalne ootamatute kulude, näiteks remondi- või arstiabikulude katmiseks.

Väikelaenude summad algavad tavaliselt 1000 eurost ja ulatuvad kuni 25 000–30 000 euroni või rohkemgi. Seda tüüpi laen sobib suuremate ostude ja pikaajaliste projektide jaoks, näiteks kodu renoveerimiseks või pulmade korraldamiseks.

4. Kui pikk on kiirlaenu ja väikelaenu tagasimakseperiood?

Kiirlaenu tagasimakseperiood on lühike – tavaliselt 1 kuni 12 kuud, kuigi mõned laenuandjad võivad pakkuda ka pikemaid perioode. Lühem tagasimakseperiood tähendab, et igakuised maksed on suuremad, mis võib põhjustada rahalist koormust, kui sissetulekud on piiratud.

Väikelaenu puhul on tagasimakseperiood oluliselt pikem, ulatudes 1 kuni 7 aastani või kauemgi. Pikem periood vähendab igakuiseid makseid, kuid samas võib intressikulukus kogusummas olla suurem.

5. Millised on kiirlaenu ja väikelaenu intressimäärad?

Kiirlaenude intressimäärad on kõrgemad, kuna tegemist on lühiajaliste ja kiireloomuliste laenudega, mis toovad suurema riski laenuandjale. Intressimäär võib olla vahemikus 20–50% aastas või rohkem, sõltuvalt laenuandjast.

Väikelaenudel on madalamad intressimäärad, tavaliselt jäävad need vahemikku 10–20% aastas. Kuna väikelaenude tagasimakseperiood on pikem, on need rahaliselt mõistlikumad, kui vajad suuremat summat pikemaks ajaks.

6. Kas on võimalik taotleda kiirlaenu või väikelaenu ilma tagatiseta?

Enamik kiirlaene ja väikelaene on tagatiseta laenud, mis tähendab, et sul ei ole vaja oma vara (näiteks kinnisvara või autot) tagatiseks pakkuda. Tagatiseta laen eeldab siiski, et sul on stabiilne sissetulek ja korralik krediidiajalugu.

Kui laenu summa on väga suur või sinu krediidivõimekus on piiratud, võivad mõned väikelaenuandjad nõuda käendajat või tagatist. See aitab laenuandjal riske maandada.

7. Kas laenu saab võtta, kui mul on halb krediidiajalugu?

Kiirlaenu saamine halva krediidiajaloo korral on keerulisem, kuid mitte võimatu. Mõned kiirlaenuandjad on leebemad ja võivad arvestada ka varasemate makseraskuste korral, kuid sellega kaasnevad tõenäoliselt kõrgemad intressid ja lühemad maksetähtajad.

Väikelaenu saamine halva krediidiajaloo korral on raskem, kuna väikelaenud eeldavad põhjalikumat maksevõime analüüsi. Kui sul on aktiivsed maksehäired, on tõenäosus laenu saada väga väike, olenemata laenuliigist.

8. Kas maksepuhkus on võimalik?

Maksepuhkuse võimalus sõltub laenulepingust ja laenuandjast. Väikelaenude puhul on maksepuhkuse taotlemine sagedasem, kuna tegemist on pikemaajalise laenuga. Kiirlaenude puhul on maksepuhkus haruldasem, kuid teatud juhtudel, näiteks ajutiste raskuste korral, võib seda laenuandjaga kokkuleppel saada.

9. Kuidas võrrelda laenupakkumisi?

Laenupakkumiste võrdlemisel tasub tähelepanu pöörata järgmistele aspektidele:

  • Intressimäär ja krediidikulukuse määr (näitab laenu kogukulu).
  • Lepingu- ja haldustasud.
  • Tagasimakseperioodi paindlikkus.
  • Maksepuhkuse või ennetähtaegse tagastamise võimalused.

Näiteks platvorm KiiredLaenud võimaldab võrrelda erinevaid kiir- ja väikelaenu pakkumisi, et leida sinu vajadustele kõige paremini vastav lahendus.

Kiirlaen ja väikelaen on erinevad laenutooted, mille valik sõltub sinu vajadustest ja finantsvõimekusest. Kui vajad kiiret ja väikest rahasummat, võib kiirlaen olla sobiv valik, kuid selle kõrge intressimäär nõuab ettevaatust. Kui aga plaanid suuremaid kulutusi või pikaajalist investeeringut, tasub kaaluda väikelaenu, mille tingimused on paindlikumad ja intressid soodsamad.

Enne otsuse tegemist võrdle pakkumisi, hinda oma maksevõimet ja vali lahendus, mis sobib sinu vajadustele ja võimalustele. Laenamine on tõsine finantskohustus, seega võta aega ja tee teadlik valik.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega või konsulteerida spetsialistiga. 

blog comments powered by Disqus