SISUTURUNDUS
Hasartmängud on meelelahutus, mida ühelt poolt peetakse ideaalseks viisiks põnevust ja emotsioone kogeda, teisalt aga sisaldab see endas varjatud ohte, milleks enim halvavam on sõltuvus. Sõltuvus tekib siis, kui inimene avastab enda jaoks, et joovastust on raske ületada ning sellega toimetulek on pea võimatu. Üks ohtlikumaid ilminguid on kaotuste tagaajamine – olukord, kus mängija üritab rahalist kahju kompenseerida tehes suuremaid panuseid, mis omakorda aga süvendab probleemi. Selline käitumine ei ole üksnes probleem, vaid on osa keerulisest emotsionaalsest tsüklist, mis võib viia hasartmängusõltuvuseni. Vaatame lähemalt, millised emotsioonid seda tsüklit kujundavad ja kuidas sellest välja murda.
Algus: Võitude eufooria
Esmapilgul võib tunduda, et võitude eufooria tekib ainult suurte võitudega, kuid tegelikult piisab enamasti ka väikestest eduelamustest, et käivitada hasartmängusõltuvuse emotsionaalne tsükkel. Isegi väike võit võib vallandada dopamiinitulva – ajukeemilise reaktsiooni, mis tekitab tugevat heaolutunnet. Selline positiivne emotsioon kinnistub mällu ja motiveerib mängijat jätkama mängimist lootuses kogeda seda sama tunnet uuesti.
Mängija võib kergesti sattuda uskumusse, et võidud on tema oskuste või „hea õnne“ tulemus, isegi kui need on juhuslikud. Selline ekslik enesekindlus võib viia suuremate riskide võtmiseni ja vale turvatundeni. Oluline on meeles pidada, et hasartmängudes ei ole edu püsiv – igale suurele edule võib järgneda valus kaotus, mis toob mängija kiiresti tagasi reaalsusesse.
Kaotuse valu ja selle vältimine
Kui õnn pöördub, kaasneb kaotusega sageli tugev pettumus, häbi või viha. Tekib tunne, et mängija on kaotanud midagi, mis oleks vaja aga tagasi võita. See “rong” on aga alati “perronilt” lahkunud ning aega tagasi pöörata ei ole võimalik. Siinkohal tuleks ju tunnistada kaotust, kuid tekkivad emotsioonid ei pruugi lasta sellel juhtuda. Nüüd tekib kindel soov see tagasi võita. Sõltuvusse langenud mängija püüab olukorda parandada. Ta küsib endalt:”Olgu, kõike ma tagasi ju ei saa aga kui saaks osakese? Siis oleks kaotus ju väiksem.” See on kaotuste tagaajamine, mida juhib soov taastada kaotatud raha ja selle kaudu ka emotsionaalne tasakaal.
Sellised olukorrad rõhutavad vajadust teadliku ja turvalise mängukäitumise järele. Näiteks on Eestis saadaval põhjalik teave vastutustundliku mängimise põhimõtete kohta Maksu- ja Tolliameti lehel, kus kirjeldatakse ka hasartmänguettevõtete litsentsinõudeid ja regulatsioone. Selline info aitab mängijatel teha teadlikumaid otsuseid ja vältida ohtlikke käitumismustreid.
Süvenev stress ja lootuse kahanemine
Kui kaotused kuhjuvad, suureneb stress ja ärevus. Mängija võib hakata tundma lootusetust, kuid selle asemel, et abi otsida või mängimine lõpetada, püüab ta sageli „viimast korda õnne proovida“. Ja need ‘viimased’ korrad ei jää tihti viimaseks. Hüppeline vajadus proovida uuesti täna, homme ja ülehomme aga süvendavad tihti probleemi ning olukorras kus kõik on juba väga halvasti, tekivad uued probleemid.
Emotsionaalne mängimine on üks peamisi pahupooli igas hasartmängurlusega seotud valdkonnas. Ükski inimene ei suuda hallata kõiki oma emotsioone, kuid seda on võimalik õppida nii palju, et isiksus teeks endast parima selle piiramiseks. Siin tuleb kindlasti kasuks abi otsimine ning näiteks tugiisiku leidmine. Tugiisik aitab sul õppida, kuidas keerulistes olukordades paremini toime tulla, pakkudes tuge, suunates sind taastumise teele. Tema poole saab pöörduda, kui sul on nõrkusmomendid ning soov taas mängurlusega tegeleda. Kuigi kõik online hasartmängud ei ole kindlasti sütteallikaks sõltlaseks kujunemiseks, kuid iga mängija peaks tundma vastutustundliku mängimise reegleid ning tegema endaga kompromisse igas situatsioonis.
Eufooriast paranemiseni on pikk ja käänuline tee, kuid kaotuste tagaajamine ning emotsionaalne tsükkel illustreerivad, et maailm ei ole alati nii must ja valge. Kõik see hall ala meelelahutusmaailmas on täis keerulisi olukordi, kontrollimatuid emotsioone ning paratamatust, mida tuleks endale ka teadvustada. Ära eita kaotust – just selle tunnistamine õpetab meid väärtustama seda, mis meil on.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!