Viimasel paaril kuul on kohalikud omavalitsused Eestimaal pandud seisu, kus tarvis on leida uusi kohalikke makse, millega õhukeseks jäävat eelarvet lappida. Riik on andnud selleks justkui vabad käed, sest kohustusi ja ülesandeid tuleb omavalitsustele muudkui juurde, aga raha mitte. Teisiti pole see ka Jõgevamaa kolmes omavalitsuses. Paraku on aga võimalike tulutoovate maksude ring õige ahtake ja piiratud.
Peamiselt n-ö uute maksudena on teemalaualt läbi käinud parkimis-, reklaami- ja turismimaks. Parkimismaksul pole Jõgevamaal küll mingit võimalust, sest see võib niigi hõredat elukeskkonda veelgi hõredamaks lihvida.
Reklaamimaksu puhul on mitmeski omavalitsuses öeldud, et kui oleks teadnud, poleks kehtestanud. Selle haldamisega kaasnevat tööd ja tülinat tuli rohkem kui tulu. Liiati otsustavad mitmedki ettevõtjad seepeale oma niigi napid reklaamid ära korjata või üldse reklaamimata jätta. Neid näiteid ei maksa kaugelt otsida.
Kõige enam on toetust avaldatud turismimaksule. Eelkõige just nende poolt, kellel on, mida külalistele näidata ja pakkuda. Siin näitavad ka tänavaküsitlused, et enamik inimestest ei pea sümboolse turismitasu lisamist teatud teenustele üle jõu käivaks luksuseks. Aga siingi ei olda ühte meelt.
Ja nii ollakse päeva lõpuks taas tõdemuse juures, et omavalitsused saavad oma tulubaasi kergitada jätkuvalt ainult eeskätt kahe maksu läbi. Need on füüsilise isiku tulumaks ja maamaks.
Nii saatsid ka Jõgeva, Põltsamaa ja Mustvee vald riigile hiljuti sõnumi, et nemad oma territooriumil täiendavaid makse ei kavanda.
5.11.2024
blog comments powered by Disqus