Gennadi Lapin on geodeedi ja maamõõtja ameti kõrvalt ikka ka kunstiga tegelnud. Selles, et ta 1990. aastatel tõsisemalt akvarellist huvitus ja varem viljeldud õlimaali lõpuks hoopis unarusse jättis, on “süüdi” eelkõige rahvusvahelised nn Põhja kunstilaagrid, mida hakati 13 aastat tagasi korraldama Soome Kaarina-Piikkiö rahvaülikooli rektori Olli Kuusisto eestvedamisel. Neis laagrites täiendas Gennadi Lapin Rootsis elava maineka soomlasest akvarellisti Ari Laitineni ja teiste juhendamisel oma akvarelliharidust, ent tutvus ka paljude Läänemeremaade akvarelliharrastajate ja -proffidega.
Möödunudaastasest Taanimaal Frederikssundis toimunud rahvusvahelisest kunstilaagrist tuli Lapin tagasi kindla teadmisega, et tahab teha akvarelli kui paeluvat ja Eestis mitte väga levinud tehnikat propageeriva galerii, kus saaks tutvuda nii Eesti kui ka teiste Läänemere-äärsete maade kunstnike loominguga. Ühest küljest viis ta sellele mõttele väikese, vaid vallakeskuse staatuses Frederikssundi galeriiderohkus, teisest küljest teadmine, et järgmine, st tänavune kunstilaager saab tõenäoliselt olema viimane. Laagrite väärt traditsioon vajas mingis vormis jätku ja aastatega sõpruskonnaks kujunenud akvarellistide seltskond uut ühendavat ideed. Nii sündiski akvarelligalerii, mis sai nimeks Kala. “Kala” on hea lühike ja meeldejääv sõna, mis tähendab mitmes läänemeresoome keeles ühte ja sedasama ning mida pole raske välja öelda ka inglise keelt kõneleval inimesel. Pealegi seondub kala hästi nii Läänemere kui ka akvarelli juures vältimatu ? veega.
Virtuaalkujul ehk siis internetis on galerii toiminud tegelikult juba pool aastat. Reedel avati siis ka n-ö reaalgalerii. Tõsi, ruumi on selles eramu kahe korruse esikusse ja trepikotta mahutatud galeriis napilt, ent ettekujutuse galeriis esindatud kunstnike loomelaadist seal siiski saab.
Omas majas
“Oma majja otsustasime galerii rajada sellepärast, et nii neelab selle ülalpidamine kõige vähem raha. Ka galerii püsima jäämine on siin paremini tagatud kui renditud pinnal, mis omanikku võib vahetada või muul viisil ühtäkki ebasobivaks muutuda,” ütles galerii avamisel Pille Lapin. “Kui “päris” galeriisse saame igalt kunstnikult välja panna vaid ühe või kaks tööd, siis virtuaalgaleriis on pildivalik tunduval laiem ning see täieneb pidevalt.”
“Kuigi galerii on üsna väike ja asub üsna väikeses linnas, leidis meie ettevõtmine väga palju toetajaid. Idee teokssaamise eest oleme tänu võlgu Olli Kuusistole ja Ari Laitinenile, kes on minu ja Pille kõrval galerii asutajaliikmed, samuti Jõgeva linnavalitsusele ja sealsele kultuuritöö peaspetsialistile Hele Tallinnale, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, Jõgevamaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskusele, OÜle Peipsi Trade, Raivo Tassole, Eike ja Rikko Salule, Anatoli Makarevit?ile ning ?amaanidele Aigile ja Tennole, kes meie ettevõtmisse hea vaimu sisse loitsisid,” ütles Gennadi Lapin. “Oma abikaasale Pillele olen aga tänulik selle eest, et ta nõustus osa talle kuuluvast majast galerii jaoks loovutama.”
Eesti akvarellistidest võib galeriis näha jõgevlaste Eike Salu, Elita Järvela ja Gennadi Lapini ning tallinlaste Ülle Meisteri, Rein Mägari ja Ruudi Treu töid, ent esindatud on ka Läti, Leedu, Venemaa, Soome ja Rootsi akvarell. Viimane just Ari Laitineni meisterlike tööde näol.
Rahateenimist ei pea Pille ja Gennadi Lapin galerii peaeesmärgiks, olulisem on populariseerida akvarellitehnikat ja tutvustada eri maade akvarellistide loomelaadi. Ent kel soovi heal tasemel akvarelle soetada, see saab seda internetigaleriis ka teha. Tulevikus on Kala pererahval plaanis teha koostööd koolidega ning hakata ka akvarellikoolitusi korraldama. Galerii avamisel viibinud linnapea Viktor Svjatõ?evgi lubas naljatamisi, et kui ükskord aega saab, siis läheb oma kunagise töökaaslase Gennadi Lapini juurde akvarellitehnikat õppima.
Akvarellisõltlane
“Gennadi Lapinit võib pidada juba akvarellist sõltuvuses olevaks inimeseks. Sellest täiesti positiivsest sõltuvusest ajendatult on ta saanud hakkama täiesti ainulaadse asjaga ? avanud üksnes akvarellitehnikale pühendatud galerii, mida pole olemas isegi Tallinnas, kus on ometi palju enam akvarelliste kui Jõgeval,” ütles galerii avamisel Eesti Akvarellistide Ühenduse juhatust esindanud Rein Mägar (ühenduse esinaine Tiiu Pallo-Vaik pidi pedagoogikohustuste tõttu Tallinna jääma). “Pealegi on Lapin erinevalt paljudest teistest eesti akvarellistidest märganud uue meedialiigi ? interneti ? olemasolu, tunnetanud selle mõjujõudu ning lähtuvalt sellest käivitanud ka virtuaalgalerii.
Kuigi eri maade esindatus on vägagi positiivne, loodan, et põhirõhk saab Kalas olema siiski eesti akvarellistide loomingu tutvustamisel. Ma ise püüan küll kaasa aidata, et võimalikult paljud Eesti akvarellistid oma tööd siia tooksid.”
Kui virtuaalgaleriid saab aadressil www.akvakala.ee külastada igal ajal, siis reaalgalerii uksed on avatud vaid siis, kui pererahvas kodus. Külastusaja saab eelnevalt kokku leppida telefonil 772 3755 või 5190 6357.
Loodame, et Kala-nimeline galerii kenasti pinnal püsib ning kaua ja edukalt pärivett ujuda jaksab.
Värske galerist Gennadi Lapin näitab pealinna akvarellistidele Rein Mägarile ja Ülle Meisterile galerii silti, mis algselt oli kalapuhastuslaud. Kala-nimelise galerii puhul on see igati sümboolne.
RIINA MÄGI