Üritustesarja Palamuse Suvi korraldatakse juba seitsmendat aastat. Kogu aja on seda ürituste sarja eest vedanud Imre Tõekalju, väga suureks abiks on olnud Palamuse rahvamaja juhataja Tiina Tegelmann ning tehnilise poole pealt Imre Mihhailov.
“Artist, kes siin esineb, peab olema müüv, üle-eestiliselt tuntud ning oma ala parim. Samas peab ka rahaliselt välja tulema. Pole mõtet kohale kutsuda mõnd külakapelli, kes viiesaja krooni eest rahvast tantsitab. Vaikselt hakkab esinejatele ring peale saama. Näiteks tänaõhtused esinejad Mait Maltis ja Erich Krieger on siin juba teist korda,” rääkis Imre Tõekalju.
Vihm noori ei heiduta
Suve jooksul on toimunud mitmed nn teemapeod. Ideed tulevad täiesti spontaanselt. Kindlalt on paigas suvealguse pidu, diskorite suvepäevad ning suvelõpu pidu. Kõiki ideid ei jõua ka teoks teha.
“Väliüritustel on oluline ka ilm. Vihm mõjutab halvasti suuremale publikule, eelkõige täiskasvanutele. Noortele ei tee midagi. Suvealguse peol tantsisid noored paduvihmast hoolimata,” jagas Imre muljeid.
Tänavune publikurekord pärineb diskorite suvepäevadelt, siis müüdi üle tuhande kahesaja pileti. “Publik on nooremaks muutunud, see pole ju uudis,” kostis Imre.
Programmi alguski oli tavapärasest varajasem, juba kell kaheksa õhtul astus pulti diskor ning peagi ka alustas esinemist Mait Maltis oma saatebändiga. Selle koosseisu kuulusid Mikko Maltis, kitarrist ja taustalaulja, ning Kristjan Tralla, klahvpillimängija ja taustalaulja. Trummid ning basskitarri rütmid olid sisse mängitud stuudios.
Algul ei saa vedama, lõpus pidama
“Esimese kolme laulu ajal rahvas tantsima ei tulnud, see hämmastas mind,” lausus Mait Maltis ja lisas, et alguses ei saanud pidu vedama, lõpus pidama. Laulja oli oma repertuaarivaliku teinud suunaga noortele, valsilugusid polnud palju. Ka viimane laul ei olnud tavapärane.
“Ma pole kunagi lõpetanud oma esinemist lauluga “Gloria”, alati on selleks olnud “Vana hea”,” sõnas Maltis.
Eelmiselgi aastal esines ta suvelõpupeol. Noortepidudele Maltis just sageli esinema ei satu, tavaliselt kutsutakse teda keskealiste meelelahutusüritustele. “Noortes on midagi erilist, mida on raske väljendada. Lisaks pead ka teistsugust repertuaari esitama,” sõnas Maltis.
Mait Maltise kutsus Palamusele esinema Imre Tõekalju, nagu ka teised reedel üles astunud artistid. “Suvel on mul vähe esinemisi, suve lõpus on graafik tihedam. Järgmise nädala lõpus on näiteks neli esinemist, normaalne on kaks,” kostis Maltis.
Aasta lõpul on Mait Maltiselt oodata ka uut plaati, sellele salvestatavaid laule esitas ta ka Palamuse kontserdil.
Vaheldumisi Maltisega astus üles Erich Krieger. Üheskoos tantsitasid nad rahvast kuni südaööni. Jõgevamaal oleks Kriegeril justkui eriline fenomen – tihti juhtub, et kui ta lavale astub, koguneb ka rahvas tantsupõrandale ? nii noored kui ka vanad. Ilmselt tingib selle Kriegeri oskus publikuga suhelda ning nalja teha, samuti laulude omapärased töötlused.
“Publik oli väga mõnus. Mälestused üle-eelmise aasta kontserdist on toredad. Minu repertuaar oli nooruslik. See võeti väga hästi vastu nagu ka eelmisel korral, kui Palamusel esinesin,” rääkis Krieger.
Publik läheb aina nooremaks
Viimast võis täheldada igaüks, Kriegeri esinemise ajal oli lava ees rohkem nooremapoolset publikut, aga ka vanemad tantsisid. Tema aeglasemate lugude ajal jätkasid nooremad tantsimist, ehkki valssi nad ei osanud.
“Noored on aktiivsemad ja haritumad ? neil on laulusõnad peas. Kohalik muusikaline õhkkond on eriline, mistõttu peaks tänama siinset muusikaõpetajat. Kahe aasta eest oli siin rohkem gümnaasiumi lõpuklasside õpilasi tantsimas, nüüd on nooremaid ka,” märkis Erich Krieger.
Viimasel ajal on tema repertuaar palju muutunud. “Üritan laulda oma laule, oma repertuaari. Tuntumad laulud olen töödelnud omaseks, näiteks “Kriegrikutsu”, samuti ka “Meremehe armastus”. Mõned tolleaegsetest lauludest on omaseks saanud. Noored ei kujuta ette, et keegi teine laulab “Viimse reliikvia” laule “Pistoda” ja “Põgene, vaba laps”,” rääkis Krieger.
Rahvale meeldis ka väga laul “Ma võtan viina”, milles, tõsi küll, sõna “viin” oli asendatud Coca-Colaga ning see pakkus lõbu nii suuretele kui ka väikestele pidulistele. Loomulikult laulis osa publikust laulu õigete sõnadega.
“Ükski laul Maltise esitatutega ei kattunud, ka mitte koverid. Meil on oma visiitkaardid, Maidul “Gloria”, mul aga “Naised on hullud” ja “Sõbralaul”. Tihti unustan ma laulda lisaloona “Põhjamaad”, seetõttu lõpetan kontserdi selle lauluga, millega alustasin,” lausus Krieger.
Viimaseks esinejaks oli selle suve kuumim ja parim uustulnuk “Dynamint”, kes alustas oma programmiga pärast südaööd. Vanem publik hakkas vaikselt lahkuma ning lavaesine täitus sekundite jooksul noortega. Esitusele tuli kogu “Dynamindi” 8-laululine repertuaar, mille saatel noored alguses aktiivsemalt, hiljem passiivsemalt tantsisid. Lemmiklauluks kujunes “Klubi “Paradiis””.
“Dynamint” on noor ansambel, koos on tüdrukud laulnud vaid pool aastat. Bändi liikmed Evelin, Taisi ja Mari-Liis võitsid konkursi “Halley Superstaar” ning seejärel moodustasidki nad “Dynamindi”. Tüdrukute peamine tegevusala on laulmine, ega muuks eriti aega ei jää.
“Dynamint” on ka korra varem ka Palamusel esinenud, nimelt juulis tuuri “Kassi saba alla” raames. Siis oli esinejate sõnul publik parem. Tüdrukud ütlesid, et üldiselt neile Palamusel meeldib, publik on sõbralik ning elab kaasa.
Pärast viimase külalise esinemist jätkus disko Imre Mihhailovi ning Imre Tõekalju valitud muusika saatel kella neljani varahommikul.
BIRGIT KASTEPÕLD