SISUTURUNDUS
Raha napib? Siin on 9 nippi, kuidas raha nutikalt säästa, et saaksid juba peagi oma europuhvriga hiilata.
1. Koosta eelarve
See tundub raskem kui see tegelikult on. Paljud inimesed lükkavad eelarve koostamist edasi, sest see tundub keeruline ja tülikas.
Tegemist on aga valearusaamaga. Tänapäeval on olemas mitmeid mobiilirakendusi, mis teevad eelarvestamise lihtsamaks kui kunagi varem. Neist populaarseimad on YNAB, Monefy, MyFinancer, MoneyWise ja 1money.
Mõnedele inimestele meeldib hallata oma kulusid ja tulusid aga hoopis füüsilises märkmikus või Exceli tabelis. Kui kasutad maksmisel sularaha, hoia tšekid alles, et saaksid need hiljem tabelisse või rakendusse üles märkida.
2. Telli toiduaineid internetist
Mitmetes linnades on võimalik toitu internetipoest koju tellida. Nii saad tellida vaid neid toiduaineid, mida sul tegelikult tarvis läheb.
Enne e-poodi sisenemist koosta nimekiri kaupadest, mida osta plaanid. Võimalusel telli koju terve nädala kaup – nii pead kulutama poodlemisele vähem aega.
3. Loo endale eraldi säästukonto
Koosta endale eraldi arvelduskonto, mis ei ole seotud pangakaardiga. Üleliigse raha saad kohe sinna kanda ning oma tavalisele arvelduskontole jäta täpselt see summa, mida sul tegelikult see kuu vaja läheb.
Kui iga kuu “liigne” raha säästukontole kanda, koguneb sinna lõpuks mõnusalt suur summa, mida saad kas investeerida või säästa ootamatute väljaminekute jaoks.
4. Pane säästukontole tabav nimi
“ÄRA NÄPI”, “Uus külmkapp” või “Kreeka reis” on vaid mõned näited nimedest, mida saad oma säästufondile panna.
Isegi, kui sul tuleb kiusatus säästukontolt raha näpata, peaks see tahtmine üsna ruttu pärast motiveeriva nime nägemist ära minema.
5. Sea endale eesmärgid
Säästmine on motiveerivam, kui tead, mille jaoks säästad. Mõtle oma eesmärgid läbi ning kirjuta need üles. Ole sõnastamisel võimalikult detailne ja konkreetne ning märgi üles täpne summa ning kuupäev, milleks tahad raha säästa.
Näiteks kirjuta, et paned iga kuu alguses kõrvale 100 eurot ning soovid augustiks koguda 1 000 eurot, et Kreekasse reisile minna.
6. Kogu mündid eraldu hoiukarpi
1- või 2-eurone münt võib tunduda vähese rahana. Mitu 1- või 2-eurost münti teevad kokku juba suurema summa.
Pane taskusse või rahakotti kogunenud mündid iga päev eraldi hoiupõrsasse või -karpi. Aasta lõpus saad kogutud raha üle vaadata. Suure tõenäosusega on sul juba mõne kuu pärast hoiukarbis mitusada eurot.
Muidugi võid kõrvale panna ka väiksemad sendid, sest ka need võivad aja möödudes kokku moodustada korraliku rahasumma.
7. Võta laenu ainult äärmisel vajadusel
Kui võimalik, väldi kiirlaenude võtmist. Kui sa aga kindlasti pead väike- või kiirlaenu võtma, tee seda otstarbekalt. Enne laenulepingule allakirjutamist võrdle erinevaid laene ning vali võimalikult väikse krediidi kulukuse määraga kiirlaen.
8. Mõtle oma harjumused üle
Kas sul on kindlasti vaja nii TV3+, Netflixi kui ka Spotify tellimust? Äkki oleks mõttekas hoopis mõnda aega meedia tarbimise asemel loodusesse jalutama minna või lugemata raamatud lõpuks läbi lugeda?
Sa ei pea lahti ütlema kõigist meediakanalite tellimustest. Vaata üle, milliseid tellimusi sa kõige vähem kasutad ning leia vähemalt üks, millest loobuda.
9. Investeeri vaba raha
Kui sul on säästukontole kogunenud lisaraha, pane see kasvama. Pea meeles, et investeerida saab ka väikeseid summasid.
Internetis on palju tasuta informatsiooni investeerimisega alustamisega kohta. Säästud on toredad, aga kasvav raha on veel toredam.