Sel aastal asutatakse Eestis tõenäoliselt 15 000 uut ettevõtet, rohkem kui kunagi varem. Rusikareegel ütleb, et sellega luuakse ligikaudu 40 000 uut töökohta, pooled neist Tallinnas, pooled mujal Eestis.
Tihti visatakse üleolevalt, statistikale tähelepanu pööramata: suurem osa neist firmadest paneb ju esimese aasta jooksul uksed kinni! Tegelikult on pilt siiski palju positiivsem. Kolm neljandikku EASi klientidest tegutseb ka neljandal aastal pärast asutamist.
Eesti üldine näitaja on pisut üle kahe kolmandiku sama aja peale. Mõlemad on üsna optimaalsed suhtarvud. Kui kestma jäävate ettevõtete osakaal oleks veel suurem, siis näitaks see alustajate madalat riskijulgust ja väikest ambitsiooni. Aga just julgus ning tahe teha midagi uut ja suurt on ju ettevõtlust käivitavad jõud.
Teeme ära!
Sellestsamast ärategemise tahtest on sündinud ka juba mitmendat aastat oktoobri alguses toimuv üle-eestiline ettevõtlusnädal. Neljas suuremas linnas ja paljudes väiksemates kohtades toimub kokku ligi 200 loengut, seminari, töötuba, ettevõtete külastust ja muud üritust. Ometi julgen ma asetada selle eraldi kõigist muudest lugematutest temaatilistest aastatest, kuudest, nädalatest ja päevadest. Ettevõtlusnädala muudab eriliseks see, et korraldajaid on palju, kõik sünnib kohapealsetest algatustest. Jah, EAS ja majandusministeerium koos partneritega ehitavad suurte konverentsidega ettevõtlusnädalale katuse. Aga seinad, mis esmaspäevast pühapäevani püsivat konstruktsiooni üleval hoiavad, laotakse kohapeal, kohalikust initsiatiivist. Kogu ettevõtlusnädalat saadab positiivne teha tahtmise vaim nagu üle-eestilistel talgutelgi, ja eks omamoodi ettevõtlustalgud need ju ongi.
Näiteks Pandiveres leiab juba teist korda aset ettevõtlusmess, mis toob kokku piirkonna ettevõtlikud inimesed. Lisaks tootele saab siin tutvuda ka inimesega selle taga ja uurida temalt, kuidas ettevõtja elu erineb palgatöötaja omast. Ühel tavalisel reedel ma suure tõenäosusega ei astuks Võivere kuivati uksest sisse, et peremehe käest uurida, mismoodi see äri käib. Ettevõtlusnädalal võin ma tolle kogemuse poolest rikkamaks saada.
Mõned ettevõtmised on ka väga praktilised: Narvas toimub juhtidele suunatud raamatupidamise aastaaruande finantsanalüüsi seminar; Pärnumaal arutatakse Rootsi turule suunatud turismi arenguvõimaluste üle. Ettevõtlikkuse ja ettevõtluse peale mõtlemise võimalusi jagub kõigile.
Huvi püsivalt tõusuteel
Ettevõtlusnädala ürituste rohkus näitab sama, mis statistika: inimeste huvi ettevõtluse vastu kasvab. See on näha ka sellest, et viimasel paaril aastal on EASi poolt korraldatavate koolituste ja nõustamisprogrammide kohad väga kiiresti täitunud. Jah, osalt on siin rolli mänginud ka raske olukord tööjõuturul. Päris palju on muide tekkinud uusi ettevõtteid, mille on asutanud spetsialistid, kes varem töötasid pankrotti läinud suures firmas. Müts maha nende ees, kes on osanud vana töökoha kaotuse uueks võimaluseks pöörata ning ka hästi hakkama saavad.
Ei saa ka nõustuda skeptitsismiga, et vaid Tallinnas on elu ja mõtet ettevõtlusega alustada: pooled ettevõtetest luuakse väljaspool pealinna ning ei saa öelda, et mõnes maakonnas oleks ettevõtlusaktiivsus oluliselt madalam kui teises: uute ettevõtete loomine järgib maakondade suuruse loogikat. Seega on elu ja põhjust-võimalust ettevõtlusega alustada igal pool.
Olengi seda meelt, et enam kui vajadus motiveerib inimesi ettevõtlusega alustama võimalus. Võimalus realiseerida oma unistusi ja saavutada tunne, et oled midagi ära teinud. Loomulikult ka vajadus tuua oma perele leib lauale.
Üha rohkem on kuulda ka innustavaid näiteid eestlastest, kes on sellega nii hästi hakkama saanud, et ei konkureeri enam kodumaal või lähiriikides, vaid kogu maailma turgudel. Sel aastal oli Londoni alustavate innovatsioonifirmade konkursil 20 finalisti seas neli noort Eesti firmat, kaks neist esikolmikus, sealhulgas võitja, insenerlahenduste andmebaasi loov GrabCad. Põhjusega saab olla uhke ka värskelt EASi ettevõtluskonkursilt Eksportöör 2011 tiitli saanud Fortumo üle, mille mobiilimakse süsteemid aitavad raha kasseerida enam kui 60 riigi tarbijatelt.
Nende ja paljude teiste edu on sel aastal andnud julgust 15 000 uue ettevõtte tekkeks. Kümme aastat tagasi oli see arv kaks korda väiksem. Pidades silmas tänavuse ettevõtlusnädala aktiivsust, võiks küll ennustada, et 30 000-ni jõutakse palju kiiremini.
DMITRI BURNAŠEV, EASi alustavate ettevõtete divisjoni direktor