Triinu Jalg maailma kaheksas

Hollandi väikelinnas Beilenis peeti 1.-7. novembrini kuni 19 aastaste noorte maailmameistrivõistlused rahvusvahelises ehk sajaruudulises kabes, millel osalesid ka Jõgeva kabeklubi all võistlevad Palamuse tüdrukud Merilii ja Triinu Jalg. Kadettide hulgas võistelnud Merilii jäi jagama 13.-15 kohta, pisikadettide hulgas võistelnud Triinu tuli kaheksandaks.


Beileni MMil võistlesid nelja vanuserühma kabetajad: pisi- ja minikadetid, kadetid ja juuniorid. Seitsme päeva jooksul mängiti üheksa vooru. See tähendab, et teisel ja viiendal võistluspäeval tuli mängida kaks vooru. Kolmanda võistluspäeva õhtuks olid korraldajad planeerinud aga veel välkturniiri. Palamuse kabetüdrukute ema Kadi Tamme sõnul lõhnas see juba laste õiguste rikkumise järele: tööpäev venis neil kaheksast tunnist oluliselt pikemaks.

Et Triinu mängib viimast aastat pisikadettide vanuseklassis, Merilii tegi aga just värskelt läbi vanuseklassi vahetuse (liikus minikadettide hulgas kadettide sekka), oodati põhiturniiri paremaid tulemusi loomulikult Triinult. Triinu alustas küll kaotusega venelannale Polina Sibirjakovale, ent seejärel alistas ta järjest kolm vastast: poolatari Kinga Hulaki, mongoollanna Uuganjargal Ganboldi ja  hollandlanna Luise Gabberti. Eriti pikaks kujunes Triinu viienda vooru mäng tugeva poolatari Katarzyna Pisarska vastu, mis kestis 5 tundi ja 45 minutit ning lõppes viigiga.

Triinu superpäevaks kujunes viies turniiripäev, mil ta mängis kuuendas voorus medalipretendendist valgevenelanna Viktoriya Nikalayeva vastu välja viigi ning võitis seitsmendas voorus hollandlaste esinumbrit Lisa Scholtensit. Pärast sellist uhket seeriat oli Triinu koguni kolmandal kohal.

Hea kogemus

Eriti dramaatiliseks kujunes Triinu eelviimase vooru mäng hilisema võitja, Venemaa esindaja Tunaara Fedorova vastu.

“Triinu mängis mustadega. Ta teadis, et kui mängib välja vähemalt viigi, on ta jätkuvalt medalikonkurentsis,” ütles Kadi Tamm. “Triinu läks tegelikult seda mängu võitma: närv pidas tal vastu ja ta ei teinud päris kaua ühtegi viga. Pärast ligemale viietunnist mängu õnnestus Tunaaral teha aga edukas nuppude vahetus, mis jättis Triinu näiliselt halvemasse positsiooni. Kahjuks sundis selline olukord Triinut eksima ning kindla viigi järele lõhnanud mäng oli kaotatud.”

Kui viimases voorus oleks tulnud võit, oleksid Triinul veel medalilootused olnud, paraku sai ta saatuse tahtel viimaseks vastaseks teise selle vanuseklassi suurfavoriidi Elizaveta Borodacheva Venemaalt. Kuhjunud väsimusest tingituna oli Triinul raskusi mängule keskendumisega. Tal tuli vastu võtta kaotus ning leppida medali asemel kaheksanda kohaga. Samas sai ta sellise kaaluga turniiril esimest korda elus medalikonkurentsis mängides suurepärase kogemuse: tal õnnestus ju vastakuti minna kõigi esikolmikusse tulnud mängijatega (esikoha sai Fedorova, teiseks tuli Borodacheva ja kolmandaks Nikalayeva).

Triinu vanem õde Merilii kogus turniirilt kaks võitu, viis viiki ja kaks kaotust. Emotsiooniderohkeimaks kujunes teise vooru mäng lätlannast eksmaailmameistri Elena Cesnakovaga. Merilii avaldas algul nii kõva vastupanu, et kimbatuses lätlanna poetas koguni mõne pisara. Kahjuks tekitas silmapiiril terendav võit Meriliis liialt suuri pingeid, ta tegi väikese, ent otsustava vea ning loovutas võidu enesekindluse tagasi saanud lätlannale. Pettumuseks oli Meriliile ka see, et ta ei suutnud eelviimases voorus alistada kaasmaalannat Britta-Elisabeth Kooremit, vaid pidi leppima viigiga. Turniiri kokkuvõttes jäi Merilii 13.-15. kohta jagama.

Koondise edukaim

“Ehkki Triinu jäi medalist ilma, oli ta kaheksanda kohaga ikkagi Eesti 17-liikmelise koondise edukaim,” ütles Kadi Tamm. “Ta on omaealiste eliidiga praktiliselt ühele tasemele jõudnud. Meriliil on kadettide vanuseklassi sisseelamine läinud raskelt, sest enamasti tuleb tal mängida tüdrukutega, kes on kabega tegelnud temast kolm kuni viis aastat kauem. Ent asjaolu, et enamiku endavanuseid jättis Merilii juba sel turniiril seljataha, on selge märk edasiminekust.”

Ema sõnul tuli Meriliil ja Triinul septembri lõpust saati jagada oma aega koolitöö ning sajaruudulise kabe MMiks ja 64 ruudulise kabe mitme vanuseklassi (sh täiskasvanute klassi) meistrivõistlusteks valmistumise vahel. Treener Enno Eermal tuli trenni tehes leida kahe kabedistsipliini vahel õige vahekord. MMile reisiti seekord lennukiga. Viimane ots — Amsterdamist Beilenisse — tuli läbida siiski rongiga. Kabetajate majutuspaigaks oli Beilenist 15 km kaugusel asuv puhkeküla. Kahe paiga vahet kulgemiseks olid korraldajad tellinud bussid, ent nende õhtused väljumised olid sätitud liiga varasele ajale. Tagajärjeks oli see, et võistluspaigas pakutud ja kinni makstud õhtusöögist (aga see oli päeva ainus korralik toidukord!) tuli enamasti loobuda ning kulutada raha ja aega täiendava toidu hankimise ja valmistamise peale.

Nüüdseks on Meriliil ja Triinul MMi väsimus välja puhatud. Järgnevalt tuleb neil mõelda oma Eesti meistri tiitlite kaitsmisele, mis suureneva konkurentsi tingimustes (ja Triinul ka uude vanuseklassi liikumisel) üha raskemaks muutub.

“Täname Palamuse vallavalitsust, kelle toetuseta poleks meie võistlusreis Hollandisse teoks saanud,” sõnas Kadi Tamm. “Ning sel juhul oleks sündimata jäänud ka Eesti kabekoondise parim tulemus.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus