Tormas kõlasid “Horoskoobi” laulud

Ilmas on asju, mida on raske lõpuni lahti seletada. Üks selliseid on Eesti Televisiooni aastakümnete taguse muusikasaate “Horoskoop” müstiline publikumenu. Seal kõlanud laule pole tänapäevalgi unustatud. Möödunud laupäeval sai neid kuulata Torma rahvamajas. 


Kontsertõhtu “Unustamatu “Horoskoop”” sai teoks Torma kammerkoori eestvedamisel. Nende ridadest olid pärit ka viisteist solisti, kes omaaegses hittsaates kõlanud laule esitasid. Neile oli toeks kolmemehebänd Kuutaga Ahti Bachblumi juhatusel. Paari laulu sai õhtujuhi Artur Raidmetsa eestvedamisel kaasa laulda ka publik. Raidmetsa vahetekstid heitsid valgust “Horoskoobi” sünni- ja eduloole.

Heliloojale ja Eesti Televisiooni meelelahutussaadete toimetajale Kustas Kikerpuule oli “Horoskoobi” käimatõmbamisel eeskujuks Soome raadio menusaade “Puhelin lista”, milles mängitud lugudest koostati edetabel kuulajate telefonikõnede põhjal. “Horoskoobi” vaatajad said oma arvamust avaldada kirja teel.

“Et publik sai saate tegemisele kaasa aidata ja auhindu võita, võib “Horoskoopi” nimetada esimeseks interaktiivseks saateks Eesti Televisioonis,” ütles Artur Raidmets.

Sarja esimene saade läks eetrisse 1968. aasta oktoobris ja üsna pea võis täheldada huvitavat fenomeni: kui “Horoskoop” algas, tühjenesid linnatänavad, sest kõik inimesed kogunesid teleka ette. Postiasutused said aga tohutult tööd juurde, sest kümned tuhanded inimesed tahtsid oma lemmiklaulu poolt hääletada.

“Horoskoobis” lauldi ka eesti heliloojate laule, ent suuresti põhines saate edu piiri tagant, eriti Itaaliast laenatud menulugudel, millele kirjutas eestikeelsed sõnad enamasti Kustas Kikerpuu ise. Ta osutus selles vallas andekaks: “Horoskoobi” laulude sõnu teadsid peast nii lapsed kui ka vanavanemad.

Meeldejäävad olid ka saates kõlanud viisid.

“Need laulud võisid olla küll tükati naiivsed, ent need olid loodud klassikaliste hitireeglite järgi. Samade reeglite järgi üritatakse praegu Eesti eurolaule teha,” ütles Artur Raidmets.

Saadeti parteikooli

Saate populaarsusele aitas tema sõnul kaasa ka hästi valitud saatejuht: Andres Vihalem kujunes karismaatiliseks ekraaninäoks. Saade pani aluse ka mitme laulja (Helgi Sallo, Heidy Tamme, Jaak Joala, Ivo Linna, Tõnis Mägi jpt) ja helilooja hilisemale populaarsusele ning kujundas moodigi: Uno Loobi klubipintsakut ja valget pallonit (nii kutsuti tollal rullkraega sviitrit) ihaldanuks tollal kanda iga mees.

Kui “Horoskoobi” esimene hooaeg läbi sai, saadeti Andres Vihalem kaheks aastaks parteikooli: ilmselt leiti, et ta peaks pisut “ümber kasvama”. Kui Vihalem naasis, läks “Horoskoop” edasi, ent paraku hakati siis partei keskkomiteest üha kurjema häälega vihjama, et “Horoskoobis” on liiga palju välismaa laule. Parteibosside rahustamiseks jagati “Horoskoop” kahte ossa: A-osas lauldi välismaiseid, B-osas eesti ja teiste liiduvabariikide autorite laule. Saate menu hakkas pärast uuendusi kuhtuma ning peatselt suri see loomulikku surma.

“Laulud muutuvad klassikaks siis, kui neid tahetakse laulda ka neljakümne aasta pärast. “Horoskoobist” on möödas juba rohkem, aga seal kõlanud laulud on ikka veel rahva mälus ja südames,” ütles Artur Raidmets ja lisas, et tegelikult tuleks omaaegsest menusaatest üks korralik raamat kirjutada.

Torma kammerkooriga on Raidmets koostööd teinud juba mitmel samalaadsel teemaõhtul.

““Horoskoobi” õhtu kukkus väga vahva välja. Solistid olid julenud endale üsna rasked laulud valida ning tulid nende esitamisega ka päris kenasti toime. Publik on siin aga suurepärane: elab kaasa ja laulab kaasa,” ütles Artur Raidmets.

Torma kammerkoori dirigendi Merle Nisu sõnul oli “Horoskoobi”-õhtu juba neljas kõnealuse koori korraldatud teemaõhtu. Varasemad olid pühendatud Kustas Kikerpuu ja Raimond Valgre lauludele ning igihaljastele estraadiviisidele.

““Horoskoobi” õhtu tegemiseks saime teatud määral inspiratsiooni Rakvere teatri lavastusest “Uno bossa”, milles omaaegse menusaate teemat põgusalt käsitleti,” ütles Merle Nisu.

Viisteist vaprat

Tema sõnul pidid viisteist vaprat solisti laulude õppimisega enam-vähem omapäi hakkama saama. Kooriproovi nende harjutamise peale raisata ju ei saanud. Igaüks mõtles ise läbi ka selle, mida esinemise ajaks selga panna, ning riietuda püüti just 1960. aastate lõpu ja 1970. aastate malli järgi. Ajastukohaste soengute ja jumestuse tegemisel tulid appi Piia Kurg ja Ave Roos. Bändiga koos said solistid proovi teha vaid mõne tunni jooksul enne kontserdi algust.

“Sellised teemaõhtud arendavad meie lauljaid tohutult: kui kooris lauldes võib mõnikord väiksema panuse anda, lootes, et häälerühmakaaslased rohkem pingutavad, siis solistina üles astudes tuleb kogu vastutus enda peale võtta,” ütles Merle Nisu. “Eks väikseid viltuminekuid tule ka ette, aga seda juhtub proffidelgi. Kes selles suhtes väga kriitiline on, tulgu proovigu ise üksi publiku ees laulda.”

Teemaõhtutel saadakse dirigendi sõnul ka teistele tausta laulmise kogemus: seegi pole tegelikult lihtne töö. Lisaks sellele saadakse aimu, mida kõike on vaja, et üks korralik kultuurisündmus toimuda saaks.

“Torma näitering ja naisrahvatantsurühm ongi praegu natuke “peata”, sest vallas kultuuritöötajat enam palgal pole. Nad võiksid meie eeskuju järgida ning omal algatusel ja projektiraha toel — meie saime seekord toetust kohaliku omaalgatuse programmist — teatri- ja tantsusündmusi korraldama hakata,” ütles Merle Nisu. “Kammerkoor kavatseb igatahes jätkata, kuni publik meid kuulata tahab. Järgmine teemaõhtu tuleb ilmselt Eurovisiooni lauludest.”

“Horoskoobi” õhtul oli saal rahvast täis ning kõik polnud sugugi kohalikud.

“1969. aastal sündinuna ei saa ma “Horoskoobi” saateid ise mäletada, aga seal kõlanud laule tean hästi, sest neid sai ju hiljem raadiost ja plaatidelt kuulata,” ütles Jõgeva alevikus elav Eesti Taimekasvatuse Instituudi geenipanga juhataja Külli Annamaa. “Tõsisemalt fännama hakkasin neid laule siiski alles Eesti Põllumajanduse Akadeemias õppimise päevil,” ütles ta. “Nendega sai nii mõnigi pidu käima tõmmatud ning Vello Orumetsa tuntuks lauldud “Vihma” jaoks olid meil isegi kindlad liigutused välja mõeldud. Tõttasin siia otse Roomast, kus osalesin geneetiliste ressursside alasel koosolekul, aga jäin kahjuks ikkagi hiljaks: “Vihm” oli selleks ajaks juba ära lauldud.”

Külli ja tema lauakaaslased olid kõvasti pingutanud, et peol stiilsed välja näha. Laualgi olid neil tõelised nostalgiatoidud: kiluleivad, majoneesikastmes frikadellid, singirullid, seenesalat jne. Hästi tundsid end “Horoskoobi” õhkkonnas teisedki pidulised: selles saates kõlanud laulud on tõelised hea tuju laulud. 

“Horoskoop”

*Eesti Televisiooni menukas muusikasaade, mis oli eetris 1960. aastate lõpus ja 1970. aastate alguses.

*Saates kõlanud lauludele said vaatajad kirja teel oma hääle anda. Vähem hääli saanud laulud langesid saatest välja.

*Saates kõlasid paljud välismaised hitid, aga ka kodumaiste viisimeistrite palad.

*Saate “veduriteks” olid ETV meelelahutussaadete toimetaja Kustas Kikerpuu, režissöör Elmo Lööve ja saatejuht Andres Vihalem ning saade tõi “laineharjale” terve rea uusi lauljaid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus