Möödunud reedel võõrustas Palamuse rahvamaja maaraamatukoguhoidjaid kogu Eestist. Viieteistkümnendal üleriigilisel maaraamatukoguhoidja päeval osales umbes 130 raamatukogutöötajat.
Maaraamatukoguhoidja päev on üleriigiliste raamatukogupäevade (neid peeti tänavu juba 25. korda) traditsiooniline lõpuüritus. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esinaine Katre Riisalu tegi Palamusele kogunenud raamatukogurahva ees väikese kokkuvõtte raamatukogupäevadel toimunust.
“Tänavune aasta on Eestis kuulutatud muusika-aastaks ning lõppevad raamatukogupäeva näitasid hästi ära, et muusikal on kindel koht ka meie raamatukogudes,” ütles Katre Riisalu. “Raamatukogupäevade ajal tehti raamatukogudes muusikat, korraldati muusikateemalisi raamatunäitusi, vinüülplaadinäitusi, vinüülplaatide ühiskuulamisi jne.” Edukalt läks Riisalu sõnul ka 27. oktoobri aktsioon “Tuntud inimene raamatukogus”: 120 tuntud persooni proovis 27. oktoobril raamatukoguhoidja ametit.
Maaraamatukoguhoidja päeva esimene pool kulus ettekandeid kuulates. Jõgevamaa omavalitsuste liidu tegevdirektor, meedia alal magistrikraadi omav Raivo Suni arutles selle üle, kuidas tänapäeva infotehnoloogia kasutamine muudab inimese lugemisharjumust. Kaasaegne meedia harjutab tema sõnul inimese lühikestest lausetest koosnevate lühikeste tekstidega, mis illustreeritud rohkete piltide ja videomaterjaliga. Viimased hajutavad pidevalt lugeja tähelepanu ja viivad selle kõrvale. Nagu on märkinud meediateoreetik Nicholas Carr, ei suuda inimese aju taolises olukorras luua ühendusi, mis vajalikud nähtuste sügavamaks mõtestamiseks. Tõsi, maailmalõpu ja inimkonna mandumise kuulutamisest oli Suni ettekanne siiski kaugel.
Jõgevalt pärit ulmekirjanik Maniakkide Tänav ehk Agur Karukäpp kutsus kuulajad seiklema eesti ulmekirjanduse põneval maastikul, Eesti Rukki Seltsi president, Jõgeva maavalitsuse arendusnõunik Vahur Kukk kõneles aga sellest, mida tähendab rukis eesti rahvale ning kuidas on kulgenud tänavune Eesti rukki aasta. Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi pedagoogi Aili Kalavuse suu läbi sai rahvas teada, mida kajastab muuseum ja milliseid programme külastajatele pakub.
Noored artistid
Kultuurilist meelelahutust pakkusid seekord väga noored artistid: Põltsamaa noortebänd S&M’s ning Palamuse lapsed-noored, kes osalesid MTÜ Sokuturi tänavuses muusika- ja tantsulaagris, kus toodi lavale Kaari Sillamaa muusikal “Üks kõigi ja kõik ühe eest”. Tervet muusikali — see põhineb teatavasti romaanil “Kolm musketäri” — polnud küll aega ja võimalust ette kanda, ent nähtud üksiknumbridki tekitasid publikus nii suurt vaimustust, et aplodeeriti püsti seistes.
Maaraamatukoguhoidja päeva juhtis õpetaja Lauriks kehastunud Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi arendus- ja projektijuht Janek Varblas. Muu hulgas lõbustas ta rahvast “Kevadest” võetud arhailistele sõnadele tänapäevaste seletuste otsimisega. Kaardikepp on tema sõnul näiteks mälupulk õpilasele paigalpüsimise vajalikkuse meenutamiseks, arvelaud mängukonsoolita algeline kompuuter, sahver Eesti Energiast sõltumatu külmkapp, näputöö ülesande lahendamine puutetundlikul ekraanil, saksapoiss integreerimist vajav muukeelne õpilane ja kihelkonnakool PISA testi edukalt läbinud eliitõppeasutus.
Maaraamatukoguhoidja päev on ikka olnud ka paremate tunnustamise koht. Palamuselgi kuulutati välja aasta maaraamatukoguhoidja tiitli nominendid. Neid on seekord kaksteist: Tiiu Valm Harjumaalt Viimsist, Lea Rand Ida-Virumaalt Toilast, Allika Jüris Järvamaalt Imaverest, Ene Heide Lääne-Virumaalt Kadrinast, Riita Lillemets Pärnumaalt Surjust, Eha Kütt Põlvamaalt Värskast, Ede Talistu Raplamaalt Märjamaalt, Urve Vakker Saaremaalt Taritust, Viive Vink Tartumaalt Rannust, Piret Terve Tartumaalt Teedlast, Helle Voore Tartumaalt Nõost ja Helgi-Loviise Kõivumägi Võrumaalt Kuutsilt. Enamik neist oli ka kohal. Nominentidele anti kingitusena üle Jõgevamaa andidega korvid. Kes kaheteistkümnest aasta maaraamatukoguhoidja tiitli pälvib, see selgub tuleva aasta veebruaris, kui toimub Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu aastakonverents.
Mitmekülgsed naised
Jõgevamaa raamatukogutöötajatele oli maaraamatukoguhoidja päeva korraldamine päris suur väljakutse. Kõige suuremat koormat kandsid selle ettevalmistamisel Jõgeva maakonna keskraamatukogu direktor Rutt Rimmel ja peaspetsialist Siiri Õunap, Palamuse raamatukogu juhataja Lagle Räga ning Vaimastvere raamatukogu juhataja Maris Paas.
“Jõgevamaa raamatukogutöötajad said maaraamatukoguhoidja päeva korraldamisega väga hästi hakkama,” ütles Katre Riisalu. “Õhkkond oli soe ja südamlik, ettekanded andsid huvitava ülevaate Jõgevamaast ning Palamuse ise on paigana väga paeluv.”
Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esinaise sõnul on maaraamatukoguhoidjaid raamatukogutöötajate hulgas kõige rohkem. Väikeses kogukonnas on nad väga olulised persoonid. Nad pole üksnes raamatute laenutajad, vaid ka näiteks esimesed, kelle käest tullakse abi küsima, kui meie tubli e-riik on jälle midagi uut välja mõelnud.
“Nominentide esitluselgi tuli välja, kui mitmekülgsed meie maaraamatukoguhoidjad on: kes on käivitanud raamatukogu juures huviringid, kes tegeleb vallavalitsuse ülesandel meediamonitooringuga, kes toimetab valla lehte, kes on kohapeal “Teeme ära!” talgute eestvedaja, kes pakub suletud postkontori asemel postiteenust. Kui piirkond tühjenema hakkab, ongi viimane asutus, mis uksed suleb, raamatukogu,” ütles Katre Riisalu.
Üks aasta maaraamatukoguhoidja nominentidest, Toila raamatukogu juhataja Lea Rand sõnaski, et raamatukogu on praegu Toilas ainus pidevalt tegutsev kultuuriasutus. Seltsimaja küll füüsiliselt eksisteerib, aga igapäevast kultuuritööd seal ei tehta.
“Maaraamatukogude mured tulenevad asjadest, mis Eesti maapiirkondades üldse muret valmistavad: sellest, et elanikkond vananeb ja tööealised inimesed linna või välismaale kolivad. Möödunud aastal jäi Ida-Virumaa elanikkond näiteks 2600 inimese võrra väiksemaks,” ütles Lea Rand. “Kui elanikke jääb vähemaks, jääb vähemaks ka lugejaid. Riigi poolt meile teavikute ostmiseks eraldatud summa suurus sõltub aga otseselt lugejate arvust. Omavalitsus ei pruugi oma raha eraldamisel lugejate arvu vähenemist arvesse võtta, ent meil on seda siiski tehtud. Tänavu saime omavalitsuselt teavikute ostmiseks 50 protsendi võrra vähem raha kui mullu ja see ahendab meie ostuvõimalusi juba üsna olulisel määral. Aga kui inimene ei saa kaks korda järjest raamatukokku tulles soovitud raamatut, siis ta kolmandal korral võib-olla enam ei tulegi. Ning siis öeldakse varsti, et kellele seda raamatukogu üldse vaja on!”
Palamuse vallavanem Urmas Astel kinnitas oma hommikuses tervituses maaraamatukoguhoidjatele siiski, et nende positsiooni ühiskonnas ei kõiguta ükski “guugeldamine”: raamatukogutöötajaid on tarvis ka tulevikus.
RIINA MÄGI