Ene Ergma väärtustab elukogemust

Hiljuti Põltsamaa raamatukogus toimunud salongiõhtul oli  külaliseks astrofüüsik ja poliitik, Eesti Teaduste Akadeemia liige, professor Ene Ergma, kes puudutas vestluses mitmeid paljudele huvi pakkuvaid küsimusi.

Riigikogu esimehena tegutsenud ja praegu Tartu linnavolikogu aseesimehe kohustusi täitev Ene Ergma avaldas arvamust, et enne poliitikaga alustamist peaks inimene olema tegelenud reaalse tööga. Riigikogu liikmelegi võiks kehtida vanuse alampiir 40 eluaastat, nagu see presidendi puhul on. Ergma ei ole enda sõnul noorte vastu, vaid on elukogemuse väärtustamise poolt. Noored võiksid poliitikas alustada kohaliku omavalitsuse tasandilt. Näiteks peaks rahandusministri toolile pürgija olema eelnevalt töötanud rahandusministeeriumis, maksu- ja tolliametis, pangas või mõnes muus finantsasutuses.

Kunagi tehti professorile ettepanek asuda haridusministri kohale, aga ta palus hakata selles ametis tööle Toivo Maimetsal. Ergmad häirib poliitikute valmisolek liikuda edasi ühelt ministritoolilt teisele ilma kureeritavat valdkonda tundmata.

Valimisega kaasneb vastutus

Küsimusele, mida ta arvab Rail Balticu projektist, vastas Ergma: „Rail Baltic on vajalik, kuid peaks kindlasti kulgema mööda olemasolevat Tallinna-Tartu raudteetrassi.”

Samas toetab ta head transpordiühendust Euroopaga. Teadlane meenutas, mis juhtus Euroopas, kui Islandil vulkaan aktiivselt tegutsema hakkas ja kui väga palju lende ära jäi. Tallinna-Helsingi tunnelist kõneldes märkis ta, et me käitume nagu hiigelsuur Hiina Rahvavabariik, mis on majanduse poolest teisel kohal maailmas ja millel on tohutu palju raha. Endine poliitik toonitas, et igaüks võtab valima minnes endale vastutuse. Palju aastaid tagasi kogus Jüri Toomepuu vaid ühe valimiskampaanias kasutatud tuntud laulu abil väga palju hääli.

„Kas riigikogusse tuleb inimesi valida hea esinemis- ja jutuande alusel? Yana Toom lubas enne Euroopa Parlamenti valimist, et pension tõuseb tuhande euroni kuus. Kus see rahaauk asub, millest niisugust pensioni maksta saaks? Või millist nõu saab anda ministrile hiljuti keskkooli lõpetanud nõunik? Ma ei ole Edgar Savisaare fänn, aga majandusministrina tegutsedes oli tema nõunikuks majandusteaduste doktor Heido Vitsur.”

Lähiajalugu jäägu järeltulijate hinnata

Ergma meenutas, kuidas ta koolitüdrukuna  põlevkivikaevandusse sattus ja nägi seal „musti“ mehi töötamas, kes temas hirmu tekitasid. Ta on käinud ka tänapäevases põlevkivikaevanduses, kus noored mehed istuvad vaid nuppude juures, ning nägi, kui automatiseeritud on kogu nüüdisaegne põlevkivi kaevandamise protsess. Midagi füüsiliselt rasket seal enam ei ole.

„Hoidsin seal hoolega käed selja taga, et mitte anda järele kiusatusele ise neid nuppe vajutada,“ meenutas ta kaevanduse külastamist.

Kohtumisel paluti Ene Ergmal anda hinnang neile, kes nõukogude ajal töötasid kõrgetel ametikohtadel, olles kompartei liikmed. Professori sõnul ei saa lähiajaloole anda hinnanguid praegu, vaid seda teevad tulevased põlved. Ta ei mõista hukka neid, kes  nõukogude ajal juhtivatel kohtadel töötasid.  

„Mis rahvusest ja millist keelt kõnelevad õppejõud oleksid siis töötanud Tartu ülikoolis ja mis rahvusest oleks olnud ülikooli rektor, kui eestlased kommunistlikku parteisse kuulunud ei oleks,“ vastas ta küsijale omapoolse küsimusega.

Ene Ergma tõdes, et demokraatlikus ühiskonnas tulebki harjuda erinevate seisukohtade ja ellusuhtumistega. Sel teemal pole tark omavahel tülitseda.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus